Alege limba:

 

Crăciunul vine și în temniță

 

Astăzi, la închisoarea Rebibbia de la Roma, a avut loc vizita Preasfințitului Părinte Episcop Siluan.

În cadrul rugăciunii, ultima înainte de Praznicul Nașterii Domnului, s-a recitat „Canonul celor aflați în închisoare”, la care deținuții prezenți (peste 75) au participat cântând „Cu noi este Dumnezeu” și „Doamne al puterilor fii cu noi”, cu entuziasm și emoție. Preasfințitul a ținut un cuvânt de învățătură referitor pe marginea Evangheliei de la Ioan (8, 31-42), vorbind celor prezenți despre importanța si totodată puterea libertății pe care o dă Dumnezeu celui robit de păcate și pe care acesta trebuie să o pună apoi în slujba lui Dumnezeu.

Concluzionându-se Canonul, cu cântarea „Apărătoare Doamnă”, deținutul N. a rostit un cuvânt de salut și recunoștință (vezi mai jos) față de Preasfințitul care a găsit timp să fie în mijlocul celor care suferă. Apoi a înmânat din partea comunității deținuților români o ”iesle” frumos construită, în mod artizanal, din săpun, reprezentând personajele care au luat parte la Nașterea Domnului. S-a continuat întâlnirea cu două colinde tradiționale cântate de Preasfințitul Siluan care a colindat (mai întâi) pe cei din penitenciar.

Au urmat colindele cântate de către deținuți ”colindătorului” lor de onoare. Preasfinția Sa a mai adăugat apoi un gând pregătitor Crăciun, evocând momente interesante petrecute de deținuții din vremea comunismului, cum au trăit și depășit, prin credință în Domnul Hristos, acele momente teribile, devenind un exemplu de urmat pentru deținuții de azi. I-a îndemnat astfel pe cei prezenți să trăiască cu aceeași credință, pentru ca să iasă din detenție oameni liberi și înnoiți sufletește.

A urmat apoi un moment poetic pregătit de F. care a spus în versuri un gând care exprimă condiția sufletului încătușat de păcate si care se luptă ca să scape din robie, prin puterea dumnezeiască (vezi mai jos).

A urmat apoi un moment de dialog liber cu cei prezenți care au pus întrebări sau și-au exprimat sentimentele pe care le-au trăit în aceste momente de rugăciune și de comuniune.

La sfârșit, părintele Bogdan Petre, capelanul ortodox român al închisorii Rebibbia și Consilier Eparhial pentru Închisori, în cadrul Sectorului Social, a mulțumit lui Dumnezeu pentru posibilitatea organizării acestui frumos moment de împreună-rugăciune și de cântare și convorbire duhovnicească, mulțumind apoi Preasfințitului Siluan pentru grija ce o poartă deținuților și pentru prezența sa în mijlocul acestora. A mulțumit apoi și deținuților, pentru că au participat si au venit să primească har pregătitor pentru praznicul Nașterii Domnului.

În final, s-a Prea Sfințitul a dăruit tuturor celor prezenți câte o iconiță, un calendar și câte o cruciuliță, binecuvântând pe fiecare și urând tuturor un „Crăciun binecuvântat”! Atmosfera a fost cu adevărat minunată si de neuitat.  

Preasfinția Sa a salutat apoi pe Comandantul Închisorii, Mareșalul Massimo Cardilli, înmânându-i o icoană a Maicii Domnului si un calendar ortodox în limba italiană. Apoi a servit prânzul la popota închisorii, împreună cu Ioan Bîrsan si Adrian Guriță, colaboratorii voluntari ai părintelui Bogdan. În data de 27 decembrie, Praznicul Nașterea Domnului se va sărbători în toate cele trei închisori de la Roma, pentru bărbați, pentru femei și pentru minori.

Iată cele câteva gânduri din partea fraților noștri care petrec praznicul Nașterii Domnului în închisoare:

 

Gânduri de la cei privați de libertate

Cuvânt de salut și de bun venit:

Preasfințite Siluan,

 

Frații români din penitenciarul Rebibbia se bucură de prezența Dumneavoastră care, prin bunăvoință și dragostea de-a fi printre noi, într-un suflet, cu duh curat, ținem a vă ura: bine-ați venit în mijlocul nostru!

Cu dragoste în Hristos, ne-am adunat cu toții astăzi în casa Domnului, cu porțile deschise și nemărginite, pentru a putea celebra și comemora Sfânta Sărbătoare a ”Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos”.

Dorim să împărtășim aceste momente de spiritualitate care pentru noi reprezintă mult și ne amintesc de casă, de familie și de tot ce avem noi, mai drag și mai sfânt. Vrem să trăim aceste momente de pace și liniște sufletească, cu toții într-un gând: dragostea în Hristos care să ne smulgă din suferința morală și fizică, dând expresie creștină tuturor problemelor pe care le avem, întru dragoste cu Hristos. Cu această ocazie, vrem să vă încredințăm un dar, o mică iesle pe care am construit-o noi și care reprezintă simbolul Sfântului Crăciun, care, la întoarcerea sfinției voastre acasă, să vă amintească de noi și de aceste momente petrecute aici.

Cu această ocazie, ținem nespus de mult a vă ura multă sănătate, putere de muncă și ajutor de la Dumnezeu, pentru a putea călăuzi, cu har, Biserica Ortodoxă din Italia. Vrem să vă colindăm cu toții într-un glas și să fim colindați de sfinția voastră, cu lumină sfântă de la Dumnezeu. Cum bine știm că, prin tradiție, nu trăim în trecut, ci dăm continuitate Duhului Sfânt, cu discernământ, cu grijă, cu înțelepciune. Trebuie să învățăm din tradiție cele necesare în actualitate și în viitor.

Dumnezeu să ne ajute! Cu un sincer ”La mulți ani”, Preasfințite Siluan.

Rostită de un deținut care mai are de petrecut mai bine de 10 ani în închisoare. Tot el a construit și ”ieslea”, adică scena și personajele reprezentând Nașterea Domnului.

 

Gând în versuri:

 

În poarta inimii mele, Iisus bate… Fiecare bătaie mă face să-i încui ușa și mai tare… Proptele, piedici și zăvoare, am ridicat împotriva Lui, pentru ca nu cumva să poată ieși.

Zeghea vărgată și grea Îl apasă; eu L-am îmbrăcat cu ea; eu L-am întemnițat; eu nu Îl las să iasă, de fiecare dată când Îi aud cuvântul; când vrea să cuvinteze sufletului meu rănit și îndurerat, Îl reduc la tăcere și, cu faptele mele murdare, Îi necăjesc Duhul.

Dar… iată, o rază de Lumină Divină coarda inimii mele lovește și mădularele mele prind viață! Ochii mei s-au deschis, căci nu-L vedeam; urechile mele s-au desfundat și pot să-L aud; piatra din jurul inimii s-a crăpat și inima mea bate pentru Dumnezeu, căci sunt viu, sunt fericit, fericire pe care ți-o doresc și ție și îți mai doresc să te asculte Domnul, în ziua necazului tău, să te ocrotească Numele Dumnezeului lui Iacov, să-ți trimită ajutor din locașul Său cel Sfânt și să te sprijine din Sion. Să-Și aducă aminte de toate darurile tale de mâncare și să-ți primească arderile de tot. Sa-ți dea ce-ți dorește inima și să-ți împlinească toate planurile tale.

Atunci noi ne vom bucura de biruința ta și vom flutura steagul în numele Dumnezeului nostru.

Dumnezeu să vă asculte toate dorințele voastre! Crăciun fericit!

 

Compus și rostit de un alt deținut pentru mai mulți ani.

 

("Iesle de Crăciun" - miniatură făcută de N. și dăruită PS Siluan în 21 dec. 2011)

 

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 
 
 

 

 
 
13937049