“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

În perioada 7-8 octombrie 2017, prin rânduiala Bunului Dumnezeu și cu  binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române în Italia, un grup de pelerini din Parohia Ortodoxă Română din Savona împreună cu părintele paroh, au avut bucuria de a călca pe urmele Sfinților Apostoli și în unele locuri chiar a se întâlni cu ei. Bucuria a fost cu atât mai mare deoarece s-a vizitat mai mult decât ceea ce era prevăzut în program.

În prima zi am vizitat și ne-am rugat în următoarele Biserici:

 1.Basilica Santa Croce in Gerusalemme, Biserică ridicată pe locul palatului Împărătesei Elena; bucată de lemn din Sfânta Cruce; un piron; titulus cruci-tăbliță bătută deasupra Sfintei Cruci cu inscripția INRI în limba latină, ebraică și greacă;2 spini din coroana Mântuitorului; pământ/pietre din grota de la Betleem și de pe Golgota; degetul Sfântului Apostol Toma.

2.Basilica San Giovanni in Laterano, prima Biserică edificată la Roma de Împăratul Constantin închinată numelui Mântuitorului Iisus Hristos; Capetele Sfinților Apostoli Petru și Pavel.

3.Scala Santa cu cele 28 de trepte din marmură pe care le-a urcat Mântuitorul(acoperite cu lemn de nuc) aduse de la Templul de judecată al lui Pilat.

4.Basilica Santi Quattro Coronati Sfinții Mucenici Claudiu, Castor, Sempronian și Nicostrat; închinare la mormintele cu sfintele moaște în cripta de sub altar.

5.Basilica Sfântului Clement al Romei; mormintele și moaștele Sfinților Chiril și Metodie al slavilor; moaștele Sfântului Ignatie Teoforul.

6.Basilica Sfinților doctori fără de arginți  Cosma și Damian; închinare la mormintele și moaștele sfinților.

7.Basilica Santa Maria in Aracoeli unde se află mormântul Sfintei Împărătese Elena.

Spre seară ne-am îndreptat către locul de cazare cu liniște și pace în suflet, urmând ca a doua zi să mulțumim Bunului Dumnezeu prin participarea la Slujba Arhierească de la Centrul Eparhial și prin închinarea la tezaurul cu sfinte moaște ce poposesc aici. După agapa frățească ce ne-a fost oferită de către gazde, au urmat frumoasele și mângâietoarele cuvinte de învățătură ale Preasfințitului Părinte Episcop Siluan. Fiind și ziua portului popular, pelerinii au îmbrăcat cu bucurie costumele tradiționale purtându-le pe toată perioada zilei cu mult drag.

Pelerinajul s-a încheiat prin vizitarea celor două Bazilici:

1.Basilica San Paolo fuori le mura;

2.Basilica San Pietro

Mulțumim Domnului Dumnezeului nostru pentru toate, Centrului de Pelerinaje în special doamnei Aurelia Dringo și nu în ultimul rând ghidului, domnului Daniel Bălan care prin dăruirea cu care ne-a vorbit a făcut să se întipărească în inimile noastre și mai mult dragostea și însetarea către tot ceea ce înseamnă sfânt și sfințenie.

Preot Gheorghe Andronic