“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Credincioşi ai parohiei Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul – Verona 1

în pelerinaj în Grecia

 

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în perioada 6 - 11 octombrie, 29 de credincioşi ai parohiei "Sfântul Ilie Tesviteanul" din Verona, însoţiţi de părintele Gabor Codrea, au trăit bucuria duhovnicească de a umbla pe urmele sfinților ale căror nume sunt legate de frumoasa și însorita Grecie, țară unde găsești peste tot semnele lucrării lui Dumnezeu pentru oameni și printre oameni.  Ne-am închinat la moaștele Sf. M. Mc. Dimitrie, ale

 Sf. Ier. Grigorie Palama, Sf. Paisie Aghioritul, Sf. Arsenie Capadocianul, Sf. Ier. Spiridon, Sf. Teodora,  Sf. 

Ioan Rusul, Sf. Partenie, Sf. Ier. Nectarie, Sf. Efrem cel Nou și ale altor sfinți, pe care, pe mulți dintre ei, i-am descoperit acolo, la ei acasă.

Am participat la Sfânta Liturghie în bisericile Sf. Ierarh Spiridon din Insula Corfu și a Sf Ioan Rusu, pelerinii împărtășindu-se cu Trupul și Sângele Mântuitorului.

Am vizitat, printre altele, Complexul Mănăstiresc “Meteora”, Mănăstirea "Megaspileo", Mănăstirea Surotti,   centrul Atenei și multe alte locuri minunate.

Multe și de neuitat sunt locurile pe care pașii ne-au purtat, călăuziți fiind de doamna preoteasă Carmen Voicescu și de domnișoara Maria Ecaterina Voicescu, a căror grijă a făcut ca timpul petrecut sa fie o călătorie binecuvântată de prezența sfinților, de miresmele lor, de comuniunea cu ei prin acatistele pe care le-am citit și prin dragostea cea întru Hristos.

 

Pr. Gabor Codrea