“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerinaj la Veneția

Sâmbătă, 21 octombrie 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român al Italiei, Centrul de Pelerinaje ”Sf. Ap. Petru și Pavel”, a organizat un pelerinaj la Veneția.

Credincioșii din mai multe parohii de pe lângă Roma, au fost însoțiți de Pr. Daniel Simionescu de la Parohia Buna Vestire, Roma-Ostia 2, și de doamna Lăcrămioara Palaghianu, care s-a și ocupat de buna organizare a pelerinajului.

După o călătorie de o noapte, pelerinii au ajuns dis de dimineață în portul Veneției. Acolo s-au întâlnit cu ghidul, doamna Argentina Diaconu, și au plecat cu vaporul spre Burano, una dintre insulele care fac parte din laguna Veneției, fiind de o majoră importanță pentru patrimoniul venețian. Deși era dimineață devreme, biserica ce adăpostește moaștele Sfintei Varvara era deschisă, așa că pelerinii s-au putut închina sfintelor ei moaște. A urmat o scurtă plimbare prin centrul insulei unde am putut admira frumusețea obiectelor din dantelă, lucrate manual, și coloritul deosebit al caselor care, potrivit doamnei ghid, îi ajutau pe pescari să își recunoască locuința de departe, atunci când se întorceau de la pescuit.

Din Burano, am mers spre Torcello, o altă insulă deosebit de frumoasă care, deși destul de mică, este prima insulă locuită din laguna venețiană. Dacă odinioară pe această insulă erau 12 biserici de parohie și 17 mănăstiri, în zilele noastre au mai rămas doar 5 biserici. Pelerinii au vizitat Catedrala Santa Maria Assunta si Biserica Sfintelor Maura si Fosca.

De acolo am plecat spre Murano, insula vestită pentru sticla cu același nume. După o scurtă vizită la fabrica de sticlă, pelerinii s-au îndreptat spre catedrala San Donato unde s-au închinat la moaștele sfântului Donat.

În jurul prânzului am ajuns în Veneția. Bucurie mare pentru pelerini! Catedrala San Marco, împodobită cu mozaic într-un mod deosebit te face să pierzi noțiunea timpului. Aici, pelerinii s-au închinat la moaștele Sfântului Evanghelist Marcu.

Mai apoi, am vizitat biserica San Giovanni, unde ne-am închinat la moaștele Sfântului Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei, la părticele din moaștele Sf. Ioan Botezătorul, Sf. Ap. Bartolomeu, Sf. Ap. Toma și alte părticele din sfinți mucenici.

Mai departe, am mers la biserica grecească San Giorgio, unde părintele de acolo ne-a primit cu căldură și a scos la închinare moaștele Sfântului. Vasile cel Mare și ale Sfântului Gheorghe. Spre seară, pelerinii s-au închinat la moaștele Sfântului Zaharia, tatăl Sfântului Ioan Botezătorul, aflate in biserica cu același nume.

A urmat o perioadă de timp liber apoi am plecat spre Roma, trecând mai întâi pe la biserica româneasca din Mestre, unde părintele protopop Avram Matei ne-a primit cu o dragoste asemenea patriarhului Avraam, primitorul de străini.

La sfârșitul pelerinajului, pelerinii au mulțumit organizatorilor pentru minunatul program duhovnicesc de care s-au bucurat.