“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerinaj in Grecia- Parohia Sfinții Trei Ierarhi, Lodi, 16-22 Octombrie 2017

 

Parohia Ortodoxă Romană “Sfinții Trei Ierarhi” din Lodi a organizat , cu binecuvântarea PS Siluan, al treilea pelerinaj în Grecia în perioada 16-22 Octombrie 2017 la care au participat 50 de credincioși ai parohiei noastre.

Programul pelerinajului a fost unul dedicat sfinților de pe întinsul Greciei teritoriale cât și insulare.

Luni 16 Octombrie:Tesalonic – Sfinţii: Dimitrie, Grigorie Calidis , Grigorie Palama, Vasile Mărturisitorul (  în biserica Sfânta Sofia ), David cu alunul, sfintele Anisia și Teodora

Marți 17 Octombrie : croazieră în jurul Sfântului Munte de unde am avut bucuria să ne ajungă pe nava moaştele sfinților apostoli Filip , Barnaba și Andrei, capul Sfântului Ştefan, moaște și mantia sfântului Dimitrie, mâna sfântului Gheorghe și mâna sfântului Pantelimon, moaște ale sfântului Vasile cel Mare, ale sfintelor Marina și Ana, mama Maicii Domnului.

Tot marți ne-am închinat în biserica din Surotí  și la mormântul Sfântului Paisie Aghioritul după care ne-am îndreptat spre Kalambaka, orașul de la poalele Meteorelor, unde am și înnoptat.

Miercuri, 18 Octombrie:Meteore: mănăstirea Rousanu cu moaştele Sfintei Varvara, Modest, Haralambie și Procopie  unde am participat la Sfânta Liturghie  și ne-am împărtășit. De aici am plecat spre Marele Meteor și apoi spre mănăstirea Sfântul Ştefan unde ne-am închinat la moaştele Sfântului Haralambie.

De la Meteore ne-am îmbarcat spre insula Korfu  unde ne-am închinat la mănăstirea Paleocastritza la diverse moaște și unde se afla și ceasul Sfântului Nectarie. Apoi am intrat în mănăstirea Sfântul Dimitrie unde viețuiesc doar trei maici, una fiind românca, ucenică a părintelui Cleopa. Aici ne-am închinat la moaştele sfântului Pantelimon.

Joi, 19 Octombrie – în insula Korfu ne-am închinat la moaştele Sfintei Paraschevì  apoi am participat la Sfânta Liturghie în biserica Sfântului Spiridon, apoi ne-am închinat la moaştele sfântului și am făcut acatistul Sfântului Spiridon. De aici am plecat spre catedrala din Kerkyra unde ne-am închinat la moaştele întregi ale Sfintei Teodora Augusta.

De pe insula  Korfu am plecat spre continent apoi ne-am îmbarcat din noi spre insula Kefalonia unde am participat la Hramul Sfântului Gherasim a doua zi.

Vineri 20 Octombrie

Sfânta Liturghie la catedrala unde se află moaştele întregi ale Sfântului Gherasim

Tot pe această insulă ne-am închinat și la icoana Maicii Domnului cu Șerpii și la Icoana Maicii Domnului cu crinii.

De aici am revenit pe continent, am poposit la biserica Sfântului Andrei din Patra și am înnoptat în frumosul Corint care ne-a  luat respirația cu răsăritul în mare și reflecțiile specifice unui loc paradisiac.

Sâmbătă, 21 Octombrie

Ne-am îmbarcat din nou spre Eghina, insula sfântului Nectarie,  unde ne-am închinat în bisericuța unde slujea sfântul, în biserica alăturată ce găzduiește capul sfântului și o icoană a Maicii Domnului făcătoare de minuni; apoi la mormântul sfântului și în chilia care a fost păstrată intactă. De aici am coborât la biserica nouă a Sfântului Nectarie, calea împodobita de flori parcă prefigurând  drumul spre Rai

De aici revenim în Pireu și admirăm Atena de la distanță , lăsându-ne gândul să zboare spre următorul sfânt care ne așteaptă, Sfântul Efrem cel nou de la Nea Makry

Duminică, 22 Octombrie

Pelerinajul nostru se încheie cu Sfânta Liturghie de duminică dimineața de la Sfântul Ioan Rusul din insula Evvia, de unde ne-am îndreptat într-un suflet spre ultimele două mănăstiri înainte de a ajunge la aeroportul din Atena: Sfântul Partenie din Makrimali și Sfântul Porfirie din Nea Procopi.

Mulțumim bunului Dumnezeu pentru toate, cu speranța ca ceva s-a mișcat în fiecare dintre noi, pe măsura de înțelegere a fiecăruia. Ce este sigur e că vom reveni și vom aprofunda între timp trăirea autentică spre cunoaștere și imitare, spre slava lui Dumnezeu!

 

                                                                                  

                                                                                   A consemnat prezbitera  Simona Cazacu