“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

PELERINAJ  GRECIA -  PAROHIA MILANO SUD - ROZZANO

Parohia Ortodoxă Română ”Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruință”, din localitatea Milano Sud-Rozzano, a organizat un pelerinaj în Grecia, în perioada 23-28 octombrie 2017.

·         1-A ZI:- LUNI 23 OCTOMBRIE:- am fost întâlniți, în aeroportul din Tesalonic, de doamna ghid Carmen Voicescu și am vizitat Mănăstirea Sfântului Efrem Sirul PANDARIOTISA, din localitatea Caterini. Aici ne-am închinat la mâna Sfântului Efrem Sirul și la o mică parte din moaștele Sfintei Ecaterina. Apoi, am vizitat Mănăstirea Sfântului Dionisie de la Olimp, aici închinându-ne la moaștele Sfinților: Dionisie, Mina, Paraschevi și la o părticică din Sfânta Cruce.

·         A 2-A ZI:- MARȚI 24 OCTOMBRIE:- De dimineață am vizitat Complexul Meteore din orașul Kalambaka, cu Mănăstirea Sfântului Varlaam, cu hramul ”Tuduror Sfinților”. Ne-am închinat la mâinele Sfinților ctitori, Teofil și Nectarie, la mâna Sfântului Procopie și la o parte din moaștele Sfântului Panteleimon. De aici am plecat cu vaporul pe insula Corfu, unde  ne-am închinat la moaștele Sfântului Ierarh Spiridon, la care  ne-am rugat cu toții citind și acatistul Sfântului. Tot aici, în Insulă, am vizitat și Mănăstirea Sfintei Mare Mucenițe Paraschevi, închinându-ne la mâna ei și la o parte din mâna Sfântului Cuvios Iosif cel Sfințit. Inainte de a părăsi Insula Corfu am vizitat Catedrala Mitropolitană, unde ne-am închinat la moaștele întregi ale Sfintei Teodora Augusta, care a fost o împărăteasă în secolul al VII-lea, în vreme de mari tulburări în Biserică, și ea a  reîntrodus din nou icoanele în biserici și în locuri publice.

·

         A 3-A ZI:- MIERCURI 25 OCTOMBRIE:- In jurul orei 08:00, am plecat la Basilica ce adăpostește moaștele Sfântului Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir, care se află în Tesalonic, și ne-am închinat la moaștele Sfântului și la locul unde a fost întemnițat. Apoi, in jurul orei 11:00, ne-am alăturat tot grupul miilor de pelerini, cu care am mers în  procesiune, inconjurându-se centrul orașului Tesalonic, cu moaștele Sfântului Dimitrie și cu Icoana Făcătoare de minuni a Maicii Domnului ”ACONOLASULUI”, care a fost adsă din Insula Kitnnos, pentru sărbătoarea Sfântului. De aici am plecat în orașul Uranopoli, făcând cruazieră  în apropierea Sfântului Munte Athos. Când am ajuns în preajma Mănăstirii Xenofont, părinții atoniți de aici au adus spre închinare, pe vaporul in care ne aflam, o părticică din Lemnul Sfintei Cruci, o mică parte din moaștele Sfinților Apostoli Varnava, Andrei și Filip, ale Sfântului Vasile cel Mare, ale Sfintei Ana, mama Maicii Domnului, capul Sfântului  Mucenic și Arhidiacon Ștefan și  o parte din mâna Sfântului Mare Mucenic Gheorghe Purtătorul de Biruință și Sfânta Mare Muceniță Marina. Și tot spre închianare, au adus călugării atoniți o parte din Mantia imbibată în sângele Sfântului Mare Mucenic Dimitrie.

·        A  4-A  ZI: JOI 26 OCTOMBRIE:-  Dimineața, în jurul orei 07:30, ne-am îndreptat  spre Bazilica Sfântului Dimitrie unde am participat la Sfânta Liturghie și ne-am împărtășit tot grupul. De aici, ne-am îndreptat spre Mănăstirea Sfintei Cuvioase Teodora din Tesalonic, unde ne-am închinat la moaștele Sfintei și ale Cuviosului David. Apoi, am plecat la Catedrala din oraș, cu hramul Sfânta Sofia, care adăpostește moaștele Sfântului Ierarh Vasile Mărturisitorul. Iar în Biserica Mitropolitană ne-am închinat la moaștele Sfântului Ierarh Grigore Palama, al doilea patron al orașului  ierarh și mare teolog al Tesalonicului din sec. al XIV-lea. Următorul loc de închinare a fost la Suroti, unde se află modestul mormânt al Sfântului Paisie Aghioritul, un sfînt al secolului 20, și o mică parte din moaștele Sfântului Arsenie Capadocianul. Dupa aceea, seara, am ajuns în Insula Evia, la Mănăstirea Sfântului Cuvios David - copiliul înaintemergătorului. Aici ne-am închinat la capul Sfântului, la Icoana sa făcătoare de minuni și la mormântul și chilia părintelui Iacob Țalikis.

·         A 5-A ZI: VINERI 27 OCTOMBRIE:- În jurul orei 07:00, am plecat tot grupul în localitatea Nea Prokopi, unde ne-am închinat la moaștele Sfântului Nou Mărturisitor Ioan Rusul. Am participat la Sfânta Liturghie si ne-am împărtășit cu Trupul și Sângele Domnului. De aici ne-am îndreptat spre Mănăstirea Macrimali, unde ne-am închinat la Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului, la capul Sfântului Ierarh Parfenie și la o parte din capul Sfintei Mare Mucenițe Paraschevi. Iar de aici am plecat în localitatea Milesi, ctitoria Sfântului Porfirie. Am trecut apoi pe Insula Eghina. Aici ne-am rugat la Sfântul Nectarie, închinându-ne la moaștele sale, la mormânt, în chilia sa care a rămas neschimbată și în cele două biserici.

·         A 6-A ZI: SÂMBĂTĂ 28 OCTOMBRIE:-  De dimineață, am trecut peste Canalul din Corint și am întrat în capitala Greciei, orașul Atena. Primul loc pe care l-am vizitat, a fost Catedrala Arhiepiscopală, apoi ne-am îndreptat spre Aeropag, la locul unde a predicat Sfântul Apostol Pavel. Nu am putut să părăsim orașul Atena fără să vizităm și colina sacră fortificată, din centrul orașului, care se numește Acropole. Ultimul loc care s-a vizitat a fost Mănăstirea Buneivestiri din localitatea Nea Macri, care adăpostește moaștele Sfântului Mare Mucenic Efrem cel Nou și mormântul maicii Macaria.                                                     

Dăm slavă lui Dumnezeu, pentru aceste minunate zile pe care le-am trăit împreună, având la dispoziție șase zile, care au trecut ca șase ore. Cu toții am rămas încântați și fericiți cu multe impresii pozitive de o mare valoare spirituală. Sfinții la care noi ne-am închinat au trăit cu multă răbdare suferințele vieții, dar au ieșit biruitori chemând in ajutor numele lui Dumnezeu. La fel și noi pelerinii, mergând în diferite pelerinaje, acumulăm o experență din ce în ce mai puternică și ne amintim că viața este un drum al crucii pentru fiecare dintre noi, și nu putem să ajungem la biruință  decât,numai chemând numele lui Dumnezeu și al tuturor Sfinților Săi în ajutor.

Mulțumim foarte mult Preasfințitului nostru Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, căci binecuvintează asemenea pelerinaje. Mulțumire mare aducem de asemenea și doamnei  Aurelia Dringo, împreună cu toți cei care se trudesc la Centrul de Pelerinaje ”Sfinții Apostoli Petru și Pavel”, de la Roma, pentru buna  organizare a pelerinajului. Nu pot să închei acest articol fără a mulțumi și doamnei ghid Carmen Voicescu, care și ea, la rânul ei, s-a stăruit foarte mult, asa incat în Grecia ne-am simțit ca acasa.  Slavă lui Dumnezeu pentru tooate.

Scris de preotul  Dimitrie Botlung, paroh la Parohia Ortodoxă Română Milano Sud-Rozzano.