“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Parohia Ortodoxă Română din Lodi a organizat, în perioada 8-15 Februarie 2018, al doilea pelerinaj în Țara Sfânta, cu un grup de 53 de persoane. 

Cu multă bucurie duhovnicească am umblat pe urmele Mântuitorului, am atins cu evlavie sfintele moaște ale sfinților Sava și Ioan Iacob Hozevitul și ne-am bucurat de mângâierea dulce a soarelui pe apele Mării Galileii, acolo unde Hristos a simțit multă bucurie în propovăduirea Evangheliei.

Am plâns alături de Mântuitorul pe Calea Crucii, am suferit batjocura și răstignirea pe Golgota și am retrăit bucuria învierii în noaptea de sâmbătă spre duminica la Mormântul cel Sfânt.

Cu mintea trează spre lucrarea anevoioasă pentru mântuire și cu nerăbdarea de a reveni pe acele meleaguri sfinte, am purtat bucuria aceasta tuturor credincioșilor, ce cu drag  ne-au așteptat sa ne întoarcem.

Dăm mulțumire lui Dumnezeu pentru această binecuvântare fara preț și urăm tuturor un post cu folos !

Psa Simona Cazacu