“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerinaj la Loreto pentru credincioșii parohiilor Cirié și Ivrea

 

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, miercuri 25 aprilie, o parte dintre credincioșii Parohiilor „Sfântul Apostol și Evanghelist Matei” - Cirié și “Sfântul Leontie de la Rădăuţi” – Ivrea, au mers în pelerinaj la Loreto.

În prima parte a zilei, pelerinii au vizitat catedrala care găzduiește „Casa Maicii Domnului”. În incinta acesteia împreună cu un grup de credincioși din Parohia “Sfântul Mare Mucenic și Tămăduitor Panteleimon” s-au rugat citind “Acatistul Bunei Vestiri”.

În cea de-a doua parte a zilei, grupul a vizitat și Peștera Frasassi.