“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerinaj la Bari

 

Ziua de sâmbătă, 5 mai a.c., va rămâne, fără îndoială, pentru mulți credincioși ai parohiei Zămislirea Maicii Domnului din Roma, o zi a binecuvântării și a bucuriei duhovnicești, prilejuite de prezența lor lângă mormântul Sf. Ier. Nicolae. Credința lor și dorința de a-l cinsti pe Sfântul Nicolae  și acolo unde odihnesc sfintele lui moaște, au făcut posibilă organizarea acestui pelerinaj, prin Centrul de Pelerinaje al Episcopiei noastre și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan.

Dimineață, am fost întâmpinați de către Pr. Mihai Drigă, de la Parohia Ortodoxă Română Sfânta Treime, unde am săvârșit Sfânta Liturghie. Apoi, am mers la basilica unde se află mormântul sfântului și toți pelerinii s-au închinat, în timp ce slujitorii săvârșeau Acatistul Sfântului Nicolae, pe mormântul acestuia.

La întoarcere, în autocar, atât copiii cât și toți cei prezenți, am încercat, prin fișe de lucru pregătite de acasă, să înțelegem mai bine viața și învățăturile sfântului și aplicabilitatea lor practică în viața noastră.

Sfântul Ierarh Nicolae să mijlocească har mântuitor de la Domnul Hristos peste toți pelerinii și închinătorii, care i-am cerut ajutorul!

Pr. Ilie Ursachi