“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerini din Carrara la Sfântul Munte Athos

 

În perioada 30 aprilie-05 mai 2018 (pelerini din Carrara) și 14-19 mai 2018 (pelerini din Italia și România), Parohia Carrara a organizat două pelerinaje la Muntele Athos. Dintre obiectivele vizitate amintim:

Tesalonic: biserica Sfântului Dimitrie în care se păstrează trei sfinte moaște: Sfântul Dimitrie Izvorâtorul de Mir, Sfânta Muceniță Anisia și Sfântul Grigorie din Creta. 

Athos: Am vizitat mai multe mănăstiri și schituri și de asemenea am putut să avem convorbiri duhovnicești cu Părinți atoniți: Părintele Gavrilă, ucenicul Sfântului Paisie Aghioritul, Părintele Iulian Prodromitul, Părintele Pimen dela Schitul Lacu.

Vizita ori pelerinajul la Sfântul Munte are un caracter mistagogic. De obicei, nimeni nu merge la Sfântul Munte din simplă curiozitate. La tot ce trăiești acolo – litanii, privegheri, hramuri, discuții, reflecții-niciodată nu rămâi simplu privitor, ci într-un fel sau altul, ești chemat să participi, iar după ardoarea cu care participi vei culege și roadele.

 Pentru reușita acestui frumos pelerinaj vreau să aduc mulțumirile mele  Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Doamnei Aurelia Dringo responsabila Centrului de Pelerinaje, Domnului Mihail Urdea îndrumătorul nostru în taina de introducere al Sfântului Munte al Ortodoxiei.

Preot Armand Bratu