“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerinaj în Grecia – Atena - Parohia Biella

 

Cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan și mulțumită Centrului de Pelerinaje al Episcopiei noastre, parohia din Biella a organizat un pelerinaj în Atena și împrejurimi, împreună cu un grup de 50 de pelerini.

Timp de 4 zile (17-20 mai) ne-am bucurat cu toții de momente poate unice, când am primit binecuvântarea Sfinților Efrem, Nectarie, Ioan Rusul,  Andrei, etc  - ''acasă'' la ei...Aceste zile de mare încărcătură emoțională, lacrimi, trăire profundă cu smerenie și rugăciune, au fost prilejul - pentru unii dintre pelerini - pentru un nou început.

Purtarea de grijă a ghidului nostru , doamna preoteasa Carmen, cu exemplificări până la cel mai delicat detaliu, au făcut în mod excepțional, că acest pelerinaj să inunde inimile noastre de o mare bucurie și trăire duhovnicească.

Cu gândul la viața, minunile, trăirea sfinților, cu bucurie dar și cu lacrimi de despărțire, rămâne să ducem mai departe și noi ceea ce am văzut, am auzit, am simțit, împărtășind și altora din binecuvântarea sfinților.

Fie ca Bunul Dumnezeu să răsplătească tuturor ostenitorilor pentru acest scop sfânt, mult folos duhovnicesc tuturor!

Pr. Cristian,

Biella.