“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Voghera pelerinaj în Israel

 

Cu ajutorul bunului Dumnezeu și cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan,  în perioada 29 mai - 5 iunie, credincioși din parohia Voghera, alături de părintele Cătălin Ștergărel au mers în pelerinaj în Israel. S-au vizitat cele mai reprezentative locuri, ce dau mărturie până astăzi de taina mântuirii prin care Domnul nostru Iisus Hristos ne-a eliberat de sub tirania morții.

Rugăciunile, închinăciunile, dar și cuvântul lui Dumnezeu citit în fiecare biserică au adus în inimile tuturor trăirea că " Împărăția cerurilor este înăuntru nostru ".

La aceste zile de înaltă trăire duhovnicească, de un real folos au fost povățuirile preacuviosului părinte Roman, cel ce pentru o săptămână ne-a purtat pe înălțimile duhovnicești ale țării sfinte. Aducem mulțumiri Preamilostivului Dumnezeu, Centrului de Pelerinaje al Episcopiei noastre, prin doamna preoteasă Aurelia Dringo și Așezămîntului românesc de la Ierihon prin toți ostenitorii.