“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerinaj în Țara Sfântă pentru credincioșii parohiilor din Como și Cirié

O parte dintre credincioșii Parohiilor “Sfântul Ierarh Grigorie Palama” – Como și “Sfântul Apostol și Evanghelist Matei” - Cirié, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în perioada 17-24 august, au mers în pelerinaj în Țara Sfântă. Pe parcursul unei săptămâni pelerinii au pășit pe urmele Mântuitorului și s-au lăsat pătrunși de puterea Cuvântului din Evangheliile rostite zi de zi și a rugăciunilor și troparelor cântate împreună.

“Cu ajutorul Domnului am văzut și am trăit în cele câteva zile, cu ochii cei duhovnicești, viața Mântuitorului Hristos, a Maicii Domnului și a Sfinților: Sava cel Sfințit, Teodosie cel Mare, Ioan Iacob de la Neamț, Gherasim de la Iordan etc. Punctul culminant al pelerinajului nostru a fost Sfânta Liturghie de pe Muntele Tabor, cu ocazia praznicului «Schimbării la Față a Domnului», când după ce ne-am împărtășit ne-am bucurat văzând impresionanta minune a coborârii norului, care amintește de cel din vremea Mântuitorului. Nu în ultimul rând menționez faptul că am avut și binecuvântarea de a participa într-o noapte la Sfânta Liturghie oficiată în Biserica Sfântului Mormânt” a spus pr. Cristian Prilipceanu, parohul Bisericii “Sfântul Ierarh Grigorie Palama” – Como.

Pelerinajul s-a încheiat cu Sfânta Liturghie săvârșită în biserica “Nașterea Domnului și Toți Sfinții Români” din cadrul Așezământului românesc din Ierihon.

Pr. Ioan Haba