“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerinaj la Sfântul Munte Athos.

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan și cu sprijinul Centrului de Pelerinaje al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, parohia Verona 1, a organizat un pelerinaj la Sfântul Munte Athos.

Pelerinajul a avut loc în perioada 3-7 iunie 2018 și a reunit pelerini din mai multe provincii din nordul Italiei, cum sunt Verona, Padova și Mantova.

Programul a cuprins închinarea la sfintele moaște ce sunt păstrate în mănăstirile Sfântului Munte, participarea la programul liturgic al schiturilor și chiliilor care i-au găzduit pe pelerini, precum și convorbiri duhovnicești cu părinții athoniți.

Pelerinajul a contribuit la descoperirea unui mod de viață monastică special, la înțelegerea mai profundă a sensului vieții creștine, în general, iar pelerinii s-au întors acasă, în parohiile lor, mai întăriți duhovnicește.