“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerinaj în Grecia - parohia Ferrara

 

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan şi cu ajutorul Centrului de Pelerinaje al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, parohia Ferrara a organizat un pelerinaj în Grecia, în perioada 24-29 septembrie 2018.

Grupul de pelerini, format din 44 de persoane  împreună cu preotul paroh, însoţiţi de doamna preoteasă Carmen Voicescu, care şi de data aceasta a dat dovadă de o înaltă ţinută de profesionalism,  au avut bucuria de a vizita obiectivele prevăzute în program şi de a aduce prinos de rugăciune sfinţilor precum Sfântul Spiridon, Sfântul Nectarie , Sfânta Paraschevi Romana, Sfântului Efrem cel Nou şi multor altor sfinţi care l-au mărturisit pe Domnul Hristos prin viaţa lor. De asemenea am vizitat şi mănăstirile de la Muntele Meteora, care într-un cadru peisagistic deosebit au bucurat privirea, dar mai ales sufletul pelerinilor, care au dat slavă Celui ce le-a creat.

Pelerinajul a trezit în inima fiecărui pelerin conştiinţa frumuseţii şi binecuvântării de a fi creştin practicant pe de-o parte, iar pe de altă parte conştiinţa că, pentru a trăi precum sfinţii, este nevoie să-l iubim pe Dumnezeu mai presus de orice!