“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Parohia Ferrara-Pelerinaj în Grecia

 

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, credincioşii parohiei Sfântul Cuvios Nicodim de la Tismana, din Ferrara, au efectuat al doilea pelerinaj din toamna aceasta, în Grecia.

Grupul format din 53 de persoane, au vizitat multe locuri binecuvântate de Dumnezeu, închinându-se la sfintele moaşte a multor sfinţi, cum ar fi Sfântul Mare Mucenic Efrem cel Nou, Sfântul Nectarie din Eghina, deasemenea au ajuns şi la renumita bisericuţă cu copacii a Sfintei Teodora din Peloponez, la biserica Maicii Domnului cu şerpii, au trecut pe la Sfântul Gherasim în Chefalonia, unde s-au închinat la sfintele moaşte, care erau aşezate în poziţie verticală. Pelerinajul a culminat cu participarea la procesiunea Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, ce a avut loc joi, 25 octombrie, iar în ziua prăznuirii Sfântului au participat la Sfânta şi Dumnezeieasca Liturghie, unde s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Domnului.

Pelerinajul s-a încheiat cu frumoasa croazieră în jurul Sfântului Munte Athos şi, de data aceasta, pe lângă frumuseţea naturii, au avut bucuria duhovnicească de a se închina la moaştele mai multor sfinţi, cum ar fi Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Sfânta Paraschevi, Sfântul Trifon şi altele, care au întâmpinat vasul de croazieră, prin purtarea de grijă a părinţilor de la mănăstirea Xenofont, din Sfântul Munte.

Bucuria şi pacea pe care pelerinii au trăit-o la întâlnirea cu sfinţii, a născut în sufletele lor, dorinţa de a se reîntoarce!

Slavă lui Dumnezeu pentru acest pelerinaj binecuvântat!