“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerinaj în Țara Sfântă 5-12 noiembrie 2018 parohia Sfântul Proroc Ioan Botezătorul din Savona

 

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, în perioada 5-12 noiembrie 2018, Parohia Ortodoxă Română,, Sfântul Proroc Ioan Botezătorul" din Savona a organizat cu ajutorul Centrului de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel un pelerinaj în Țara Sfântă. A fost o experiență unică din viața credincioșilor de a păși pe urmele Mântuitorului, ale Sfinților Apostoli și ale Sfinților Săi. Începând cu Betleemul locul Nașterii Mântuitorului, cu Nazaretul locul Întrupării și al copilăriei, Iordanul locul Botezului, Taborul locul Schimbării la Față, Galileea și Capernaum, unele locuri ale propovăduirii Mântuitorului, Ierusalimul locurile unde a fost prins și Judecat, Răstignit pe Cruce, Înmormântat, Inviat și Înălțat la ceruri, precum și multe alte locuri pe unde a umblat Mântuitorul în lucrarea Sa de pe pământ, Mormântul Maicii Domnului, Biserica Nașterii Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, unele mănăstiri și nu în ultimul rând cele două Așezăminte Românești din Ierusalim și Ierihon, au făcut ca fiecare pelerin să trăiască momente pline de Har și bucurie duhovnicească.

Unele din aceste trăiri culese în scris pe bilețele anonime de la fiecare pelerin, vin să împărtășească stările și dovada trăirii lor spirituale: ,,Un vis împlinit, un moment unic acest pelerinaj, regăsirea sufletului care trăia în întuneric. Este un loc cu o mare încărcătură spirituală, un loc în care ai fel și fel de stări, îți vine să plângi sau ești fericit, dar totodată te întristezi gândindu-te la cât a suferit Domnul nostru Iisus Hristos pentru noi păcătoșii și totuși El ne iubește." ,,Au fost niște trăiri pe care nu le-am simțit niciodată; au fost lucruri pe care când le auzeam nu credeam, dar uite că Dumnezeu mi-a arătat că nu trebuie să mă îndoiesc de El." ,, Mulțumim lui Dumnezeu că am fost chemați de El și ne-a îndrumat pașii să ajungem până în Țara Sfântă. Nu vom uita niciodată de frumusețea văzută cu ochii noștri." ,,Cuvintele nici ne le prea găsesc...niște emoții care nu se pot descrie în cuvinte...liniște sufletească..." ,,A fost ca o poveste citită de cineva dar trăită de noi. Plecăm cu bucurie și cu dorul de a ne reîntoarce." ,,Am simțit pace, bucurie și căldură sufletească." ,,A fost o experiență de nedescris în cuvinte.

Plec mai ușurată. Parcă abia acum începe viața mea cu frică de Dumnezeu." ,,Acest pelerinaj pentru mine a însemnat dovada trăirii, dorința de a deveni mai bună, mai încrezătoare și a mă ruga mai mult Lui Dumnezeu". ,,Cel mai frumos vis realizat din viața noastră." ,,Despre pelerini și pelerinaje la Mormântul Sfânt am auzit la bunica și la mama de mic copil că și-ar fi dorit să ajungă acolo, dar nu am crezut vreodată că eu voi fi acela care le va împlini visul." ,,Toate zilele au fost o sărbătoare pentru noi, plecam dimineața cu rugăciune și ne întorceam seara cu sufletul încărcat de bucurie și de binecuvântarea Bunului Dumnezeu." Slavă Lui Dumnezeu pentru toate, că ne-a învrednicit să ajungem la Locurile Sfinte și-L rugăm să ne fie nouă spre întărirea în credință, nădejde și dragoste față de aproapele, nu în ultimul rând mulțumim doamnei Aurelia Dringo dar și Părintelui Roman, ghidul, care a făcut ca acest pelerinaj să pătrundă adânc în suflet aducând bucurie și pace.