Credincioșii parohiilor Cesena și San Marino în pelerinaj la Roma

Între 31 octombrie și 1 Noiembrie, credincioșii di parohiile Sfântul Apostol Timotei din Cesena și Sfânta Mare Muceniță Marina din San Marino, s-au bucurat împreună într-un pelerinaj la Roma organizat prin Centrul de Pelerinaje Sf. Apostoli Petru și Pavel al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

Prima oprire a fost la Catacombele Sfântului Sebastian și la mormintele temporare ale Sfinților Apostoli Petru și Pavel, aduse în acest loc de creștini pentru a le feri de profanare în timpul persecuțiilor din vremea împăratului Valerian.

Vizita a continuat cu cinstirea moaștelor Sfântului Apostol Pavel la Bazilica Sfântului Pavel din afara zidurilor, loc în care se află și cinstitele lanțuri pe care Sfântul Apostol Pavel le-a purtat înaintea martiriului.

După vizita la Bazilica Sfântul Petru și cuvenita cinstire a sfintelor moaște ale Sfântului Apostol Petru, pelerinii s-au bucurat de o călduroasă primire la sediul Episcopiei Ortodoxe Romane  a Italiei, unde părintele protosinghel Efrem a rostit un cuvânt de bun venit după care pelerinii s-au închinat la sfintele moaște prezente în Paraclisul Adormirea Maicii Domnului.

Cea de-a doua zi a debutat cu vizita la Bazilica Sfântul Clement,  ale cărui sfinte moaște se află sub sfântul altar, sub absida principală împodobită cu o deosebită lucrare în mozaic.  Tot aici, în aria muzeală a bazilicii, se află și moaștele Sfântului Ierarh Metodie și Sfântului Cuvios Chiril, luminătorii slavilor.

Fiind ziua  prăznuirii Sfinților Doctori fără de arginți Cosma și Damian, pelerinii au poposit și la Bazilica Sfinților Doctori fără de arginți. Cu ajutorul Domnului și bunăvoința gazdelor, s-a primit accesul la cripta care adăpostește sfintele moaște unde s-a săvârșit slujba acatistului Sfinților.

Ziua a continuat cu vizita la Bazilica Sfântul Ioan Lateran, Baptisteriul lui Constantin Biserica Sfânta Cruce și alte obiective de interes istoric din centrul Romei

Slăvind pe Domnul, mulțumim Episcopiei noastre, care prin Centrul de Pelerinaje Sf. Apostoli Petru și Pavel,  a pus la dispoziția pelerinilor baza logistică necesară. De asemenea mulțumiri se cuvin și domnului Daniel Bălan,  care a împărtășit pelerinilor, cu căldură și profesionalitate,  din tainele acestor locuri încărcate cu sfințenie.