Credincioşi ai parohiei Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul – Verona 1 în pelerinaj în Grecia

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei în perioada 2 - 7octombrie, 35 de credincioşi ai parohiei "Sfântul Ilie Tesviteanul" din Verona, însoţiţi de părintele Gabor Codrea, au trăit bucuria duhovnicească de a umbla  pe urmele sfinților ale căror nume sunt legate de frumoasa și însorita Grecie, țară unde găsești peste tot semnele lucrării lui Dumnezeu pentru oameni și printre oameni.  Ne-am închinat la moaștele Sf. M. Mc. Dimitrie, ale Sf. Ierarh Grigorie Palama, Sf. Paisie Aghioritul, Sf. Arsenie Capadocianul, Sf. Spiridon, Sf. Teodora, ale Sf. Ioan Rusul, Sf. Partenie, Sf. Nectarie, Sf. Efrem cel Nou și ale altor sfinți pe care, pe mulți dintre ei, i-am descoperit acolo, la ei acasă.

Am participat la Sfânta Liturghie în biserica catedrală din Atena și a Sf Ioan Rusu, pelerinii împărtășindu-se cu Trupul și Sângele Mântuitorului.

Am vizitat printre altele: Complexul Mănăstiresc “Meteora”, Mănăstirea "Megaspileo", Mănăstirea Surotti, centrul Atenei și multe alte locuri minunate.

Multe și de neuitat sunt locurile pe care pașii ne-au purtat, călăuziți fiind de doamna preoteasă Carmen Voicescu, a cărei grijă a făcut ca timpul petrecut sa fie o călătorie binecuvântată de prezența sfinților, de miresmele lor, de comuniunea cu ei prin acatistele pe care le-am citit și prin dragostea cea întru Hristos.

A consemnat: Ionica Ionelia Pământ.