“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerinaj la Moaștele Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul De Mir

 

Sâmbătă, 25 octombrie 2014, ajunul sărbătorii Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, în marea Basilică din San Lorenzo in Campo, construită  în perioada Bisericii încă nedespărțite, in sec. VIII (basilica situată la aprox. 40 Km de Pesaro) şi-au dat întâlnire, spre a-l cinsti pe sfânt, credincioși și preoți din protopopiatul Umbria-Marche din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, alături de  părintele protopop Ionuţ Radu, de la Perugia. Mai întâi, lângă racla cu o bună parte din moaștele Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, a încălzit inimile Acatistul Sfântului "mare apărător  întru  primejdii...", iar apoi, Sfânta si Dumnezeiasca Liturghie care a început la ora 10:00. Suflet lângă suflet, cei șapte preoți si marea mulțime de credincioși au dat slava lui Dumnezeu impreuna.

La final, un cuvânt de mulțumire către frații ortodocși din partea preotului catolic al locului, don Federico, apoi invitatul nostru, venerabilul don Araldo, la cei 87 de ani ai săi, ne-a prezentat istoria aducerii in Italia moaștelor din Grecia, pe la începuturile îndepărtate ale lui 1200 (vremea Cruciadelor!), şi a înapoierii lor la Tesalonic, in anii '80 ai secolului XX - domnia  sa  făcând parte din delegația care a însoțit capul, mai întâi, iar apoi mare parte a trupului Sfântului pe drumul reîntoarcerii "acasă", în cetatea Tesalonicului, al cărui ocrotitor de nădejde este!

Închinarea la sfintele moaște si agapa cu bucate tradiționale au încheiat o zi plină de bucurie duhovnicească si binecuvântare!

Bucură-te, Sfinte Mare Mucenice Dimitrie, Izvorâtorule de mir, şi te roagă pentru noi păcătoșii!

    pr. Constantin – Parohia „ Sf. Cuv. Ioan de la Prislop” (Pesaro)

 

 

Mai multe fotografii găsiți aici