“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerinaj în Grecia organizat de parohia Voghera

 

Cu ajutorul Domnului şi cu binecuvântarea Preasfințitului Episcop Siluan, parohia din Voghera a organizat ȋn perioada 10 – 15 noiembrie un pelerinaj in Grecia. Celor 21 de pelerini din Voghera li s-au alǎturat 5 credincioşi de la Pavia, 13 credincioşi de la Milano şi pǎrintele Constantin Ciobanu de la Limbiate.

În aceste zile, ne-am bucurat cu toţii  de o înaltă trăire duhovnicească. Ne-am închinat la moaştele unora dintre cei mai cunoscuţi şi iubiţi sfinţi, precum: Sfântul Dimitrie Izvorâtorul de mir, Sfântul Spiridon, Sfânta Teodora Împărăteasa, Sfânta Varvara, Sfântul Ioan Hrisostom, Sfântul Haralambie, Sfântul Ioan Rusul, Sfântul Efrem cel Nou, Sfântul Nectarie de Eghina. Nu putem descrie ceea ce am trăit şi folosul real pe care l-am dobândit, nevoindu-ne în acest pelerinaj. Gandul ne va purta mereu la aceşti minunaţi sfinţi prin care Dumnezeu s-a preaslăvit.

Mulţumim Preasfințitului Părinte Siluan pentru binecuvântare si Centrului de Pelerinaje al Episcopiei - prin doamna preoteasă Aurelia Dringo - pentru excelenta organizare.

 

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Mai multe fotografii găsiți aici