"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

De 100 de ori români și de 10 ani tineri Nepsis în slujirea lui Hristos | Etapa finală a Festivalului Bucuriei – Bassano del Grappa, 3 iunie 2018, la Duminica Tuturor Sfinților

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, prin purtarea de grijă și în prezența Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în Duminica Tuturor Sfinților, 3 iunie 2018, a avut loc etapa finală a celei de-a X-a ediție a Festivalului Bucuriei. Evenimentul dedicat tinerilor din cuprinsul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a avut loc anul acesta în orașul Bassano del Grappa din regiunea Veneto.

La eveniment au participat peste 360 de copii și tineri, reprezentanți ai 11 protopopiate ale Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. Aceștia au concurat, în duhul frățietății și al bucuriei, la secțiunile: arte plastice (icoană pe lemn și sticlă, pictură, pirogravură, ouă încondeiate, desen, etc.), artistică (muzică bisericească, instrumental clasică, populară, ușoară și folk, canto, teatru, poezie, dans, etc.) și sportivă (fotbal și tenis de masă).

Festivalul Bucurieia debutat cu săvârșirea Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii de către Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiererul Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, alături de un sobor de preoți și diaconi. În cuvântul de învățătură rostit la momentul citirii Evangheliei, Preasfințitul Părinte Atanasie le-a vorbit celor prezenți despre chemarea tuturor creștinilor de a deveni sfinți, trăind o viață bineplăcută lui Dumnezeu și potrivit poruncilor Evangheliei lui Hristos. De asemenea, Preasfinția Sa i-a întâmpinat cu multă bucurie și cu un cuvânt de încurajare pe copiii și tinerii prezenți la această sărbătoare dedicată lor.

La momentul potrivit din timpul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a săvârșit hirotonia întru preot a Cucernicului Părinte Diacon Antonie Geană, cel care va păstori sufletele credincioșilor din parohia „Sfântul Ierarh Iachint de Vicina” din localitatea Belluno. La finalul Sfintei Liturghii, acesta a primit și hirotesia întru duhovnic.

Apoi, în incinta Centrului Giovanile din Bassano del Grappa, a debutat în mod oficial cea de-a X-a ediție a Festivalului Bucuriei, evenimentul primind dintru început binecuvântarea Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, cel care a rostit o rugăciune pentru copii și tineri a Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române. A urmat o serie de alocuțiuni din partea autorităților române și italienie.

După reprezentațiile artistice și întrecerile sportive ale participanților, a urmat festivitatea de premiere a câștigătorilor, cei care în duh de frățietate și-au prezentat talentele în fața juriilor și a tuturor celor prezenți. Tinerii au fost premiați de Preasfințitul Părinte Atanasie, ei primind diplome, premii și trofee.

Un moment deosebit în cadrul evenimentului l-a constituit prezentarea, de către Preacucernicul Părinte Doru Gârboan, Consilier al Departamentului de Tineret al Episcopiei, a celei de-a doua ediții a Agendei / Diario pentru tineri 2018/2019, ce se dorește a fi o călăuză duhovnicească a copiilor și tinerilor pe întreg parcursul anului, noua ediție beneficiind, ca principală noutate, de un spațiu lărgit de notițe.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

PREMIEREA
 

 

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3527919