Cambia lingua:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Prima Sfântă Liturghie în Parohia Sfinţii Mucenici Evlampie şi Evlampia, Collegno

Duminică, 7 octombrie 2018, din mila Preabunului Dumnezeu şi cu binecuvântarea Preasfinţitului părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, s-a săvârşit prima Sfântă Liturghie în nou înfiinţata parohie din localitatea Collegno, protopopiatul Torino II.

Părintele paroh Valeriu Andrei Grosu , alături de părintele Lucian Roşu şi părintele Iustin Androne, de la parohia „Sfânta Cruce” din Torino, au oficiat Dumnezeiasca Liturghie într-un spaţiu folosit în trecut ca şi sală de clasă, dar amenajat cu multă dăruire pentru a răspunde necesităţilor cultice . Credincioşii adunaţi în această „şcoală a rugăciunii”, s-au  bucurat duhovniceşte de naşterea unei parohii ce doreşte să răspundă nevoilor pastoral-spirituale ale comunităţii româneşti din Collegno.

La sfârşitul slujbei părintele Lucian Roşu şi-a manifestat cu emoţie bucuria „pentru împlinirea unui deziderat îndelung aşteptat”, lăudând iniţiativa  Preasfinţitului părinte Episcop Siluan de a „ pune această parohie sub ocrotirea unor sfinţi mucenici mai puţin cunoscuţi dar care pot deveni foarte cunoscuţi prin imitarea vieţii lor în viaţa noastră”.

Nu au lipsit nici oaspeţii de seamă din partea administraţiei locale, fiind prezenţi în mijlocul comunităţii atât primarul din Collegno , Francesco Caciano cât şi consilieri ai acestuia, cu toţii adresând urări de bine pentru „ această  oportunitate ca românii din Collegno, destul de numeroşi în acest oraş, să aibă un suport spiritual ”.

La final, într-o bucurie a comuniunii, toţi cei care au luat parte la acest moment deosebit, au gustat câte ceva din cele pregătite cu această ocazie. 

„Cât de iubite sunt locaşurile Tale, Doamne al puterilor! Doreşte şi se sfârşeşte sufletul meu după curţile Domnului; inima mea şi trupul meu s-au bucurat de Dumnezeul cel viu. Că pasărea şi-a aflat casă şi turtureaua cuib, unde-şi va pune puii săi: Altarele Tale, Doamne al puterilor, Împăratul meu şi Dumnezeul meu”. (Psalmul 83, 1-4)

Domnul să binecuvinteze cu harul Său acest început!

 

Preot Valeriu Andrei Grosu

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 
 
 

 
 
4284030