"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Duminica dinaintea Nașterii Domnului | PS Părinte Atanasie de Bogdania a slujit la Sediul Episcopiei de la Roma

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Duminică, 23 decembrie 2018, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta sediului Episcopiei de la Roma.

În așteptarea venirii în lume a Domnului nostru Iisus Hristos, Sfinții Părinți au rânduit a se citi, în Duminica premergătoare Nașterii Domnului, genealogia Mântuitorului. În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a vorbit despre particularitatea acestei duminici, înșiruirea strămoșilor pământești ai Mântuitorului nefiind altceva decât o mărturisire de credință în întruparea Cuvântului. Omul a pierdut, prin păcatul strămoșesc, vederea Chipului lui Dumnezeu, însă Dumnezeu se face om tocmai pentru ca acesta să poată reveni la măsura cea dintâi a zidirii sale. Arborele genealogic al Mântuitorului nu are doar Sfinți, ca Avraam, Isaac sau Iacov, ci are și oameni obișnuiți, chiar și păcătoși, a completat Preasfinția Sa, acest aspect arătându-ne că Hristos a asumat întreaga lume așa cum era, iar la această asumare nădăjduim că vom participa cu toții, Domnul așteptându-ne pe fiecare dintre noi exact așa cum suntem, cu o inimă deschisă spre a fi schimbată de iubirea Sa.

La final, toți credincioșii au primit binecuvântarea Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, plecând cu multă pace și bucurie spre casele lor, în așteptarea luminatului Praznic al Nașterii Domnului.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3185282