"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

PS Părinte Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Vasile cel Mare unită cu Vecernia la sediul Episcopiei de la Roma

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, luni, 24 decembrie 2018, în Ajunul Praznicului Nașterii Domnului, în Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta sediului Episcopiei de la Roma, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare unită cu Vecernia, alături de un sobor de preoți și diaconi.

Sfânta Liturghie a fost precedată de rânduiala Ceasurilor Împărătești, specifică acestei zile premergătoare Praznicului, particularitatea acestei rânduieli a Ceasurilor fiind prezența, pe lângă obișnuitele tropare, rugăciuni și psalmi, a citirilor vechi-testamentare, numite paremii, și a citirilor nou-testamentare, prin Apostol și Evanghelie.

La final, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a adresat celor prezenți un îndemn spre a petrece puținul timp rămas până la luminatul Praznic al Întrupării Fiului lui Dumnezeu în pace, în rugăciune, în dragoste față de aproapele, în iertare față de cei care ne-au greșit sau cărora noi le-am pricinuit vreo suferință, toate acestea spre a clădi în inima noastră iesle curată în care să se sălășluiască Hristos.

Nașterea lui Hristos să ne fie tuturor spre bucurie și spre folos!

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3185235