"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Soborul Maicii Domnului prăznuit la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, de la Roma

 

 

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în a doua zi de Crăciun, 26 decembrie 2018, la prăznuirea Soborului Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta sediului episcopal de la Roma, înconjurat fiind de un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu această ocazie, Preasfinția Sa le-a tâlcuit celor prezenți pericopa evanghelică a fugii în Egipt a Maicii Domnului cu Pruncul Iisus, din înștiințarea Dreptului Iosif de către înger. De asemenea, Preasfințitul Părinte Atanasie a amintit despre modelul de smerenie întruchipat în persoana Maicii Domnului, care își asumă pe deplin minunata misiune încredințată mântuirii neamului omenesc. Rugăciunile noastre închinate Maicii Domnului sunt mijlocite înaintea Domnului nostru Iisus Hristos, căci nu există moment în care Maica Domnului să fie despărțită de Fiul ei. Ea devine, prin acceptul ei, Maica noastră, a tuturor, ușa care ne poartă pe toți către Mântuitorul Hristos.

La final, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania i-a binecuvântat pe credincioși, îndemnându-i să păstreze cât mai vie, în suflet și în inimă, bucuria nașterii Domnului.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3185247