"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

A treia zi de Crăciun la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, de la Roma

 

 

Cu ajutorul Domnului, joi, 27 decembrie 2018, în Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta sediului Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, de la Roma, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, la prăznuirea Sfântului Întâi Mucenic și Arhidiacon Ștefan.

 

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan le-a vorbit celor prezenți despre mărturia și martiriul Sfântului Ștefan, el fiind primul mucenic care și-a jertfit viața pentru Domnul după Înălțarea Domnului la cer și Pogorârea Sfântului Duh. Actul de mucenicie este o invitație adresată nouă la a medita asupra sensului petrecerii noastre în această lume, cerurile deschise prin Întruparea Fiului lui Dumnezeu în lume deschizând oamenilor altă perspectivă, dincolo de vremelnicia și nimicnicia lumii, care pălește în fața luminii și a bucuriei ce ne așteaptă în Împărăția Cerurilor. Domnul S-a întrupat și a devenit om ca și noi, cei care, prin Botez, devenim una cu Hristos, altoiți fiind pe Trupul Lui; de aceea suntem invitați să ne împărtășim cu Trupul și cu Sângele Domnului, pentru a actualiza prezența Domnului dinlăuntrul nostru și a rămâne astfel vii în Biserică.

 

La final, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan i-a binecuvântat pe credincioșii prezenți, urându-le sărbători cu pace și cu bucurie în continuare, neuitând că pricina acestora este Domnul.

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3185154