"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Naşterea Domnului în penitenciarul din Torino

Cu ajutorul lui Dumnezeu şi cu binecuvântarea Preasfinţitului Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, şi anul acesta, în ziua praznicului Sfântului Apostol, Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan, bucuria Naşterii Domnului a fost purtată în Penitenciarul „Lorusso e Cutugno” din Torino.

Sfânta Liturghie a fost săvârşită cu acest prilej în limba română şi italiană de preoţii : Gabriel Burcescu de la Parohia „Sfânta Cruce” – Torino II, Paul Porcescu de la Parohia „Sfântul Ierarh Ioan de la Râşca şi Secu” – Settimo Torinese , Eugen Bînzari de la Parohia „Sfântul Mucenic Emilian din Durostor” - Orbassano şi Valeriu Andrei Grosu de la Parohia „Sfinţii Mucenici Evlampie şi Evlampia” - Collegno . Circa 40 de persoane, femei şi bărbaţi din toate pavilioanele, au participat la Dumnezeiasca Liturghie, iar cei ce s-au spovedit în perioada în care preoţii au vizitat penitenciarul, au primit mângâiere prin împărtăşirea cu Trupul şi Sângele Domnului.

După Sfânta Liturghie s-au cântat colinde tradiţionale, ce au adus raze de lumină în privirile obosite de atâta tristeţe şi lacrimi vărsate pentru timpul nepetrecut alături de cei dragi.

În cuvântul de învăţătură, părintele Gabriel Burcescu a afirmat că „aceste momente sunt un dar de la Dumnezeu” şi că „El vine în orice loc după făptura Sa dragă aducând pace şi bucurie, însă, ca să le primim, trebuie să ne deschidem inimile şi să luăm decizia de a începe un nou drum împreună cu El, drum ce nu se va mai opri niciodată la jumătate...” .

De asemenea, fraţii şi surorile din penitenciar au primit daruri oferite de credincioşii Parohiei „Sfânta Cruce”: cruciuliţe, calendare şi pacheţele cu cozonac.

Slavă Domnului că şi în aceste „inimi marginalizate” se poate semăna cuvântul Cuvântului lui Dumnezeu care e aducător de speranţă: „Adevărat, adevărat vă spun: Oricine săvârşeşte păcatul este rob al păcatului. Iar robul nu rămâne în casă în veac; Fiul însă rămâne în veac. Deci, dacă Fiul vă va face liberi, liberi veţi fi într-adevăr”. (Sfânta Evanghelie după Ioan , cap 8)

.

a consemnat părintele Valeriu Andrei Grosu

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3185203