"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Bucuria Naşterii Domnului în închisoarea de la Viterbo

 

 

Şi în acest an, în a treia zi de Crăciun, Preasfinţitul Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, împreună cu voluntarii parohiei Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica din Viterbo, au dus vestea Naşterii Domnului şi celor care sunt întemniţaţi.

Câtă emoţie şi câtă bucurie pentru toţi cei prezenţi, căci nimeni nu este dat la o parte, în dorinţa Domnului de a ne mântui şi a ne face să trăim o viaţă cât mai bună, trebuie doar să ne facem împrună-lucrători cu Domnul pentru binele nostru.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţitul Părinte Atanasie ne-a tâlcuit marea taină a smereniei lui Dumnezeu care se coboară la noi oamenii pentru a ne ridica la Cer, pocăinţa sinceră fiind modul prin care noi putem să ne întoarcem în Rai.

La sfârşitul rugăciunii, ne-am bucurat şi de bunătăţile pe care credincioşii din parohie cu multă dragoste le-au împărtășit cu cei care, mai mult decât oricine, se bucură de cel mai mic gest de umanitate şi bunătate, pe care de prea multe ori  în viaţă nu au avut parte.

a consemnat Bianca Andreea Joian

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3182212