"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Crăciunul dăruit săracilor la Fonte Nuova (RM) 2018

 

 

După minunata serbare a copiilor care a avut loc la Institutul maicilor catolice din Tor Lupara, parohia Botezul Domnului a mers la sala poli-funcțională a primăriei din Fonte Nuova, unde a organizat masa pentru pribegii din zona NE a Romei. 

În toate duminicile din fiecare post la „biserica arsă” din Tor Lupara se face o evanghelizare a săracilor susținută de o masă caldă. Marile sărbători sunt organizate din perspectivă socială împreună cu primăria locală care ne pune la dispoziție spațiul pentru misiune. Anul acesta s-a organizat această masă de Sfânt Crăciun împreună cu comunitatea Sant’Egidio care se îngrijește de bolnavii din spitalul orașului „Nomentana Hospital”. Săracii au colindat enoriașii și enoriașii au colindat săracii într-o atmosferă de mare bucurie, lucru care a impresionat comunitate italiană la masa de prânz. Părintele Bogdan Petre și părintele Alexandru Apetrei au înmânat felicitările scrise din partea enoriașilor din parohia „Botezul Domnului” și au împărțit cadouri atât românilor cât și italienilor așezați la masa festivă. Sora Mihaela Ciolacu împreună cu voluntarii au fost cei ce au pregătit meniurile tradiționale pe care le-au apreciat mult și oaspeții italieni.

Dă-mi inimă bună Iisuse mie,

Să-mpart cu săracii marea-mi bucurie!

Toți de-ar face astfel, o, ce sărbătoare,

N-ar mai plânge nimeni că-i lipsit și n-are!

După acest moment în care i-am văzut sătui pe săraci, ne-am săturat și noi fiind hrăniți de bucuria lor ce nu au pe nimeni apropiat în momentul prezent. Familia noastră parohială le-a dat, măcar pentru câteva ore, percepția că sunt parte dintr-o familie.  I-a făcut să uite izolarea ca formă de iad apăsător. Plecând către casele noastre am simțit pacea și împlinirea că am desăvârșit partea liturgică de dimineață printr-o Sărbătoare cu cei mai obijduiți, pe fața cărora parcă aievea vedeam zâmbetul fericit al Domnului Iisus. Le-am dăruit cel mai frumos dar de care aveau nevoie, pe lângă cele materialnice, o îmbrățișare de „Crăciun fericit!”.

 

A consemnat preoteasa Lorena

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3185174