"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Duminica după Nașterea Domnului la Paraclisul Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului din Roma

 

 

În ultima duminică a anului 2018, Duminica după Nașterea Domnului, la Paraclisul Episcopal de la Mănăstirea Adormirea Maicii Domnului din Roma, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, împreună cu ceilalți clerici și slujitori ai Paraclisului.

În cuvântul de învățătură adresat, după citirea Sf. Evanghelii, celor prezenți Preasfinția Sa a tâlcuit fuga în Egipt, făcând referiri și la dreptul Iosif, pomenit azi împreună cu Sf. Prooroc David, numindu-l după cuvintele Sf. Evanghelist Luca ,,temător de Dumnezeu".

De asemenea, Preasfinția Sa a arătat că Dumnezeu, în cele mai tulburi situații din viața noastră, ne stă alături, așa cum a fost alături de Fecioara Maria și pruncul Iisus în momentele dramatice ale întoarcerii din Egipt în Galillea neamurilor, în orașul Nazaret.

După sfârșitul Sfintei Liturghii Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a adresat urări de bine, pace și tihnă întru Domnul în anul 2019, mulțumind lui Dumnezeu pentru toate darurile din anul care se încheie.

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3185211