"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Instalarea noului Preot paroh al comunității de credincioșii de la parohia Sf. Ierarh Nicolae din Torino.

Astăzi, Duminică 30 decembrie, după ultima Liturghie, săvârșită în anul calendaristic 2018, comunitatea de moldoveni și bucovineni, membri ai Parohia Ortodoxe Române Sf. Ierarh Nicolae din Torino, au mulțumit Părintelui Victor Gribinenco și au salutat venirea noului preot paroh, Părintele Pavel Drăguța. Pentru ai mulțumi părintelui Victor care trebuie să se retragă la baștină, o parte din credincioși, într-o frumoasă tradiție românească dintre Prut și Nistru, au alcătuit un Plugușor personalizat. În această urare în versuri, credincioșii, coordonați de D-na Valentina Lucasenco, au arătat contribuția personală adusă de Părintele Victor la creșterea lor duhovnicească. Tot în același vers festiv, ei au urat noului paroh, Părintelui Pavel bun venit. Atât credincioșii cât și Părintele Marius Floricu, Protoiereul Protopopiatului Piemonte I, au amintit cu multă bucurie și cu mult respect, numele Părintelui Pavel Goreanu, primul paroh al acestei comunități.

Părintele Marius, protoiereul, a întărit prin cuvântul său mulțumirile adresate Părintelui Victor, dar a și îmbărbătat pe Părintele Pavel și pe Presbitera Diana, cei care vor rămâne de astăzi în mijlocul comunității.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3185138