"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Catania: Caravana „COLINDUL SFÂNT ȘI BUN” ediția a III –a

Odată cu încheierea lunii decembrie și caravana „COLINDUL SFÂNT ȘI BUN” s-a încheiat în provincia Catania din insula SICILIA.

Un maraton făcut de părintele paroh Mihai Gabriel Ichim, care a urmat steaua credinței, precum magii de odinioară, a făcut posibilă întâlnirea credincioșilor pe care-i păstorește, cu Pruncul Sfânt - Mântuitorul- născut în iesle.

Timp de o lună, a străbătut sute de km cu mașina încărcată cu „biserica ambulantă”, cu icoane, cărți de rugăciuni, lumânări – așa cum fac toți preoții din diaspora, la care a adăugat, în luna decembrie, calendarele, cutiile cu moșii de ciocolată pentru toți copiii enoriașilor, și în plus geamantanele cu costume populare pentru ca toți românii dornici de a sărbători Crăciunul, ca în România, să o poată face.

Fiecare popas făcut de părinte, s-a derulat după același ritual: rugăciune, cateheză, îmbrăcarea costumelor, spectacol de colinde, împărțirea darurilor.

Oraș mare sau mic, credincioși mulți sau mai puțini, biserică mică sau catedrală, de fiecare dată prezența Mântuitorului Iisus Hristos prin colinde a inundat sufletele tuturor de bucurie sfântă și întregul spațiu a devenit neîncăpător pentru adăpostirea unui colț de pământ românesc creat ad-hoc.

Odată ce s-au împărțit brâiele, cămășile și catrințele, din cufărul cu zestrea neamului, a ieșit un noian de amintiri și trăiri ale copilăriei ...casa părintească și mama aflată în prag, bunica și cozonacul fierbinte, scos din cuptor, zâmbetul preotului cu barba albă, biserica din vârful dealului, pașii prin nămeți și glasurile ce răsunau la fiecare casă luminată...-PRIMIȚI COLINDA?

Ajutați de icoanele ortodoxe, de mireasma tămâiei, de colindele cu ”florile dalbe” și ”lerui ler”, ce povesteau despre mântuirea venită prin Nașterea Pruncului sfânt în Betleem, credincioșii înveșmântați în straiele bunilor și străbunilor, încinși cu brâie tricolor, uitau pentru o clipă că sunt departe de frații, surorile și părinții lor, dincolo de mări și țări.

Tineri și bătrâni încercau să le demonstreze copiilor lor, născuți și crescuți în Italia, ce înseamnă sărbătorile ortodoxe de ...acasă!

Părintele împărțea apoi dulciurile pentru copii, iar credincioasele, gospodine, ca întotdeauna, răsplăteau cu colaci și fructe, pe cei ce au colindat atât de frumos: „O, CE VESTE MINUNATĂ!”, „PRAZNIC LUMINOS”, sau „LA VIFLAIM COLO-N JOS”.

Un trist popas a fost și în mijlocul celor mai defavorizați enoriași, pentru cei care trăiesc la marginea orașului în barăci. Dar colindele cântate și darurile oferite au făcut loc Pruncului sfânt să se nască și acolo.

Aceste multiple opriri ale caravanei „COLINDUL SFÂNT ȘI BUN” au culminat cu serbarea de Crăciun din Catania, unde copiii au purtat costume de îngeri pentru a ne aminti că cei care au cântat pentru prima oară colindele au fost îngerii.

„SLAVĂ ÎNTRU CEI DE SUS LUI DUMNEZEU

ȘI PE PĂMÂNT PACE

ÎNTRE OAMENI BUNĂVOIRE!”

Păstorul parohiei „SFÂNTA MUCENIȚĂ AGATA” a explicat atunci, pas cu pas, întregul drum parcurs de Maica Domnului de la Nazaret la Betleem și apoi în Egipt, cu ajutorul unei icoane, cu dimensiuni generoase de 2x 3 m ce a fost realizată special pentru acest moment.

Toți copilașii au cântat îngerește și au fost bucuroși de darurile oferite personal de Moș Crăciun, prin grija preotului.

Proiectul „SCRISOARE LUI MOȘ CRĂCIUN” a unit numeroși enoriași prin îndemnul „DĂRUIND VEI DOBÂNDI”, pentru a oferi cadouri speciale copiilor proveniți din familii cu o situație mai deosebită.

Dăm slavă lui Dumnezeu pentru ajutorul dat în toată această perioadă, pentru ca vestea Nașterii Domnului să devină un arc peste timp, între trecut, prezent și viitor, o „liturghie după liturghie”, în care am fost de față: noi, copiii, părinții și bunicii noștri laolaltă, pentru a-L slăvi pe pruncul Iisus Hristos și a ne împărtăși de harul său mântuitor.

„Azi cu strămoșii cânt în cor

Colindul sfânt și bun,

Dar nu uita, când ești voios,

Române să fii bun!”

 

A consemnat preoteasa Geta Ichim

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3185147