"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Obiceiuri de Anul Nou la Verona.

La Praznicul Tăierii Împrejur a Domnului și Dumnezeului nostru Iisus Hristos, după Sfânta Liturghie, câțiva din copiii de la Școala Duminicală a parohiei ”Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul și Sfântul Ierarh Zenon” din Verona, împreună cu părinții au prezentat un program de tradiții de Anul Nou cum ar fi jocul căluților, jocul ursului și capra. Toate acestea, alături de Plugușorul tradițional și de Sorcova i-au încântat mai ales pe cei mici, dar, pentru mulți dintre cei prezenți au constituit totodată și un moment de reîntoarcere la copilărie.

Urătorii au primit în dar colaci, covrigi, nuci și icoane.

 

A consemnat presbitera Patricia Codrea

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3185182