"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

PS Atanasie de Bogdania - Sfințirea cea mare a apei pe malul mării

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit, în după-amiaza zilei de duminică, 6 ianuarie 2019, alături de un sobor de preoți din zona Lazio, slujba Sfințirii celei Mari a apei, pe malul mării, în localitatea Torvaianica (Roma).

Cu prilejul acestui deosebit eveniment liturgic, devenit deja o tradiție, ajuns la al patrulea an de săvârșire, o mulțime de credincioși s-a adunat sub razele blânde ale soarelui, dând slavă Bunului Dumnezeu pentru această rânduială a Sfințirii celei Mari a apei și a binecuvântării apelor mării, împlinind un străvechi obicei.

Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania le-a transmis celor prezenți binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, urându-le un an nou cu pace, cu bucurie, cu liniște sufletească și cu alese împliniri. De asemenea, Preasfinția Sa a mulțumit comunității parohiale „Sfântul Mare Mucenic Sebastian” din Pomezia, în frunte cu părintele paroh Ignazio Blasi, pentru pregătirea celor tuturor necesare acestei slujiri.

La final, după obicei, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a aruncat în mare o cruce frumos împodobită, prin care au fost binecuvântate apele mării. Un băiețel curajos a recuperat crucea, aducând bucurie familiei și parohiei din care face parte.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3185235