"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

PS Părinte Atanasie de Bogdania a prăznuit Soborul Sfântului Ioan Botezătorul la Parohia „Nașterea Maicii Domnului” din Roma

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, luni, 7 ianuarie 2019, la Soborul Sfântului Proroc, Înaintemergător și Botezător Ioan, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul credincioșilor din parohia „Nașterea Maicii Domnului” – Roma II.

Într-o atmosferă de pace și de bucurie duhovnicească, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania le-a dăruit credincioșilor cuvânt de întărire și de binecuvântare la început de nou an, prezentându-le și puternica personalitate a Sfântului Ioan Botezătorul, recunoscut în istoria mântuirii neamului omenesc ca cel care a pregătit calea Domnului, cu multă exigență și cu multă luptă împotriva păcatului. De altfel, predica Sfântului Ioan era întotdeauna legată de pocăință și de întoarcere către Dumnezeu, cuvinte prin care cucerea poporul, adunat de fiecare dată în număr mare ca să asculte „glasul celui ce strigă în pustie”, glasul Înaintemergătorului Domnului nostru Iisus Hristos.

La final, Preasfinția Sa a urat mulți ani cu bucurie tuturor celor care îl au ca ocrotitor pe Sfântul Ioan Botezătorul, în frunte cu Preacucernicul Părinte Ioan Ivan și cu Preoteasa Ionela Ivan, urând tuturor celor prezenți un an nou cu liniște sufletească și cu alese împliniri duhovnicești.

Tot poporul a primit apoi binecuvântarea Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania și o iconiță cu Maica Domnului.

Sfinte Ioane, Prorocule și Înaintemergătorule al Domnului nostru Iisus Hristos, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi!

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3185159