"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Taina Sfântului Maslu în orasul Sassari - Sardegna 11 aprilie 2019

Prin voia Domnului şi binecuvântarea Preasfințitului Siluan, Episcopul Bisericii Ortodoxe Române a Italiei, în ziua de 11 aprilie 2019, s-a reluat slujirea, după mult timp, pentru credincioşii români din oraşul Sassari, situat în partea de nord-vest a insulei Sardegna, prin săvârşirea Tainei Sfântului Maslu, de către preoții ortodocşi români, părintele Vasile Păvălaşc, de la parohia Olbia şi părintele Ioan Agape, de la parohia Cagliari, în împreună-rugăciune şi bucurie, participând un grup numeros de credincioşi.

Dând neâncetat slavă Bunului Dumnezeu şi Maicii Domnului pentru toate, nădăjduim ca acest pas, să fie un nou început, pentru viața duhovnicească a românilor din această zona.

  A consemnat părintele Ioan Agape

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3185269