"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Slujire arhierească și instalarea noului slujitor al Sfântului Altar în Parohia „Sf. Sfințit Mucenic Ciprian al Cartaginei” din Biella

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, sâmbătă, 13 aprilie 2019, la ceas de vecernie, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania a slujit în Parohia „Sf. Sfințit Mucenic Ciprian al Cartaginei” din orașul Biella. Alături de Preasfinția Sa a slujit și Preacucernicul Părinte Marius Floricu, Protopop al Protopopiatului Piemonte III, Preacucernicul Părinte Dumitru Babula și Preacucernicul Părinte Ioan Filip.

În cuvântul de învățătură dăruit celor prezenți, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a vorbit despre duminica închinată Sfintei Maria Egipteanca, cea care ne este un model veritabil de pocăință și de întoarcere către Hristos. Preasfinția Sa a amintit și de cererea fiilor lui Zevedeu din pericopa evanghelică a celei de-a cincea duminici a Postului Mare, dar și de a treia vestire a patimilor de către Însuși Domnul, continuând seria ultimelor duminici, în care ni s-au vestit pătimirile Sale de către Domnul. „Această orânduire liturgică pe care biserica noastră ne-o pune înainte în perioada Triodului și, în special, în Postul Mare, au scopul de a ne îndemna pe noi la schimbare, această ultimă săptămână a postului ce urmează având tocmai menirea de a ne deschide calea către săptămâna Pătimirilor Domnului nostru Iisus Hristos”, a completat Preasfinția Sa.

Finalul vecerniei a fost unul încărcat de emoție duhovnicească, întrucât a avut loc instalarea noului preot slujitor al Parohiei din Biella de către Preasfințitul Părinte Atanasie, în persoana Preacucernicului Părinte Ioan Filip. Preasfinția Sa i-a adresat noului slujitor un îndemn spre a păstori turma încredințată către lumina Învierii și cu multă nădejde că Domnul săvârșește slujirea celui care se apropie de El cu frică și cu dragoste. De asemenea, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar a menționat și a apreciat activitatea părintelui Cristian Prentu, primul paroh al comunității din Biella, și roadele vrednice pe care sfinția sa le-a lucrat în cadrul acesteia.

Preacucernicul Părinte Protopop Marius Floricu a mulțumit atât Preasfințitului Părinte Atanasie, pentru bucuria prilejuită, cât și credincioșilor prezenți, felicitându-l în același timp și pe noul preot al comunității.

În cuvântul de instalare, Preacucernicul Părinte Ioan Filip a cerut, în primul rând, ajutorul Domnului în noua misiune încredințată și a adresat un cuvânt de mulțumire atât Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania și Preacucernicului Părinte Protopop Marius Floricu, cât și întregii comunități venite să participe cu bucurie la acest moment deosebit.

Toate aceste schimbări din viața comunității „Sf. Sfințit Mucenic Ciprian al Cartaginei” din Biella au loc într-un cadru aniversar al acesteia, comunitatea împlinind anul acesta zece ani de activitate liturgică și pastoral-misionară, fiind înființată în anul 2009.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3185230