"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Seară duhovnicească de comuniune și vindecare

Astăzi cu precădere se cuvine să-i aducem mulțumire Domnului pentru Seara extraordinară de rugăciune în care ne-am împărtășit și bucurat prin împreună slujirea în parohia noastră, Învierea Domnului din Trieste, a împletirii Tainelor Dumnezeirii pentru vindecarea și mântuirea poporului încredințat nouă, de Dumnezeu!

Am început seara duhovnicească prin Sfânta Liturghie a Darurilor, la care slujind în sobor și împreună cu aproape toți credincioșii noștri prezenți, ne-am Împărtășit cu Trupul și Sângele Domnului Hristos, iar imediat după am continuat serata prin slujirea Tainei Sfântului Maslu, la care s-a împlinit numărul soborului de șapte preoți și ne-am bucurat cu toții de Ungerea cea duhovnicească, spre Mântuirea noastră!

Am avut deosebita bucurie și onoare de ai avea în mijlocul nostru și sluji împreună pe vrednicii Părinți din cele două Protopopiate Tri-Veneto I și Tri-Veneto III, începând cu Părinții Protopopi Sorin Iustinian Deac și Avram Matei împreună cu Părinții Florin Cherecheș, Dumitru Crețan, Serghei Calmiș, Ioan Grigore și Constantin Eusebiu Negrea-subsemnatul.

Aducem astfel mulțumiri tuturor, din profundul inimilor noastre, și-l rugăm pe Domnul care vine spre Pătimire și Înviere să ne izbăvească de boli, de primejdii și de patimi, și să învieze sufletele noastre. Amin.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3178096