"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Preasfințitul Atanasie de Bogdania la Sf. Maslu de la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei din Roma

În seara celei de a patruzecea zi a Postului Mare și în ajunul prăznuirii Învierii lui Lazăr, vineri 19 aprilie, la Paraclisul Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului din Roma și sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Preasfințitul Părinte Arhiereu Vicar Atanasie de Bogdania, împreună cu un sobor de șapte preoți și doi diaconi, a slujit Taina Sf. Maslu, rugându-se lui Dumnezeu, împreună cu numeroșii credincioși prezenți, pentru iertarea păcatelor și însănătoșirea sufletelor și a trupurilor.

În cuvântul de învățătură rostit la final Preasfinția Sa  a vorbit despre perioada Postului și despre ostenelile făcute de fiecare după putință pentru a întâmpina Învierea Domnului, pregătită acum de sărbătoarea praznicului Învierii lui Lazăr, la sfârșitul celor 40 de zile ale Postului Mare, dorind tuturor ca Săptămâna Sfintelor Pătimiri să fie un prilej de a se apropia de Hristos.

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3178073