"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

"Viața noastră să-i fie Domnului Hristos Ierusalim care îl primește cu drag!" - îndemnul Preasfințitului Siluan la praznicul Floriilor

Cu acest îndemn s-a adresat Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei clericilor împreună slujitori și credincioșilor veniți în număr foarte mare la Paraclisul Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului din Roma să sărbătorească praznicul Intrării Domnului în Ierusalim!

O atmosferă duhovnicească deosebită, înfrumusețată de stâlpările de măslin ținute în mâini de către credincioși dar mai ales de copii, a caracterizat praznicul Floriilor sărbătorit la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. 

"Prăznuim azi Intrarea Domnului nostru Iisus Hristos în Ierusalim și, pe de o parte, este bine sa înțelegem ce s-a întâmplat atunci, ce rost a avut tot ce s-a întâmplat atunci, însă în același timp este bine să înțelegem ce rost are pentru noi astăzi praznicul de astăzi!" - sunt cuvintele cu care a început Preasfinția Sa omilia rostită după citirea Sfintei Evanghelii.

"Astăzi în zi de praznic să înțelegem că dacă inima noastră e deschisă Ierusalim face Domnul din ea, nu Ierusalim pământesc, ci Ierusalim ceresc!" a mai adăugat Preasfințitul Părinte Siluan care a încheiat cuvântul său cu îndemnul: "Să ținem calea lui Dumnezeu și a sfinților Lui și atunci orice obstacol ne-ar sta în față Dumnezeu ne va ajuta!

Sfânta Liturghie a fost urmată apoi de o agapă la care au luat parte toți credincioșii prezenți.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3178078