"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Sărbătoarea ”Intrării în Ierusalim a Domnului” la Catania

 

”Osana dintru-nălțime

Ca Hristos Împărat vine

O minune, o minune!”

În ziua de Florii, credincioșii din provincie, s-au adunat în biserica din Catania, pentru a îl întâmpina pe Mântuitorul Iisus Hristos, la sărbătoarea Intrării Sale în Ierusalim.

Copii, vârstnici și adulți, au venit încărcați cu flori, sălcii și crengi de palmier, pentru ca preotul să le sfințească și apoi să împodobească icoanele lor de acasă, în sărbătoarea ce precede Săptămâna Patimilor.

Au venit după o perioadă de post de 40 de zile, s-au spovedit și s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Domnului.

Au venit să cânte și să participe la Sfânta Liturghie, mulțumind pentru binefacerile primite.

Enoriașii au putut admira și pictura tavanului bisericii, lucrare finalizată  în acest post.

Ca în fiecare an la Florii, copiii de la școala parohială, au pregătit o serbare închinată sărbătorilor pascale.

”Adevărat, adevărat zic vouă că dacă grăuntele de grâu, când cade în pământ, nu va muri, rămâne singur; iar dacă va muri, aduce multă roadă.”  Ioan 12,24

Acest verset a fost motto-ul serbării de Florii, închinate Învierii Domnului, realizată de preoteasa Geta Ichim.

Tema spectacolului a fost Învierea Domnului și a conținut 2 scenete: ”Ceata florilor” realizată de cei mai mici, iar cei mai mari au prezentat sceneta ”Arătările după Înviere”. Nici mironosițele femei – în persoana credincioaselor parohiei nu au lipsit de la serbare. Duioase pricesne s-au auzit în toată curtea bisericii și toți cei prezenți au însoțit în cânt pe Hristos în Patimile Sale.

Pe scena realizată ad-hoc în curtea bisericii, s-au  comemorat evenimentele de după Înviere, în grădina unde se afla mormântul Domnului.

Pentru a se apropia de înțelegerea tainei morții și Învierii Domnului, copiii au avut parte de o lecție deschisă la care au participat și părinții, lecție în care s-a subliniat trecerea de la moarte la viată, prin comparația cu bobul de grâu care pentru a da un nou rod, trebuie mai întâi să moară în pământ.

Copiii au adus ghivece, iar la biserica le-au umplut cu pământ și au semănat grâul împărțit de profesoara lor. Cu mare bucurie au risipit cu degetele lor boabele în pământul afânat, în speranța ca în curând va ieși o nouă viață, așa cum a înviat Mântuitorul Iisus Hristos.

Părintele paroh Mihai Gabriel Ichim i-a felicitat pentru această lecție deschisă și pentru spectacolul oferit și le-a dăruit dulciuri pascale, ca în fiecare an.

Copiii au fost invitați alături de părinții lor, la Deniile ce urmează în Săptămâna Patimilor, pentru a pregăti coroana de flori pentru Domnul în Joia Mare la cele 12 evanghelii și a cânta la prohod în Vinerea mare, zile pregătitoare pentru Înviere.

Domnul să ne ajute să ajungem la marele praznic mai buni, mai curați, mai lucrători pe calea urmării lui Hristos!

”Pruncii cu stâlpări în mână

Cântă cu toți împreună!

Osana dintru-nălțime

Ca Hristos împărat vine!”

A consemnat preoteasa Geta Ichim

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3178055