"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Vizite didactice în Parohia Roma III

În biserica parohiei "Înălțarea Sfintei Cruci" din Roma au avut loc în perioada aceasta mai multe vizite didactice ale unor clase de copii din școlile publice ale Romei.

Oaspeții au fost copii și tineri din școlile gimnaziale și primare din capitala Italiei, veniți împreună cu profesorii lor de Religie.

În zilele de 7 și 13 mai vizita a fost intermediată de Centrul inter-religios Astalli, care desfășoară  în școlile din Italia un proiect de cunoaștere a tuturor comunităților religioase din Peninsulă. 

În ziua de 15 mai inițiativa a aparținut Institutului școlar "Parcul Apeductelor" instituție de învățământ din vecinătatea parohiei, care a adus în biserica noastră mai multe grupe de elevi de clasa a V-a.

Oaspeților li s-a făcut o scurtă prezentare a Ortodoxiei susținută de părintele Ciprian Baltag, respectiv de părintele Ilie Ursachi de la parohia "Zămislirea Maicii Domnului" din Roma, după care a urmat sesiunea de întrebări.

Curiozitățile copiilor legate de Ortodoxie ne-au bucurat, la fel ca și inițiativa profesorilor de Religie de a se deschide spre comunitatea noastră. 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3182253