"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Pe urmele Sfântului Nicolae Grecul | IPS Mitropolit Gheorghe, de Michalovce și Kosice, și PS Atanasie de Bogdania au împreună-slujit la Guardiagrele

Sâmbătă, 18 mai 2019, în Catedrala „San Nicola il Greco" din sătucul medieval Guardiagrele, a avut loc Dumnezeiasca Liturghie Arhierească săvârșită de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Gheorghe, de Michalovce și Kosice (Biserica Ortodoxă a Ținuturilor Cehiei și Slovaciei). Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Gheorghe a slujit Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania, alături de un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Gheorghe le-a vorbit celor prezenți despre viața Sfântului Nicolae Grecul, amintind că acesta a fost un monah mărturisitor al sfintelor icoane, nevoit să vină în Italia în urma prigoanei iconoclaste. În Italia a întemeiat o Mănăstire, unde și-a sfințit viața și a lăsat mai mulți ucenici.

După Dumnezeiasca Liturghie a urmat un moment emoționant pentru Episcopia noastră, comunitatea locală dăruindu-i acesteia, prin mijlocirea Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, o părticică din moaștele Sfântului Nicolae Grecul. Pentru acest dar deosebit, Preasfințitul Atanasie a mulțumit comunității locale pentru bucuria pricinuită.

De asemenea, Preasfințitul Părinte Atanasie a adresat ierarhului din ținuturile Cehiei și Slovaciei un cuvânt de mulțumire, încredințându-l de toată dragostea și bună primirea, ori de câte ori va avea ocazia să vină în mijlocul credincioșilor din Episcopia Italiei.

La acest moment festiv a participat și primarul localității Guardiagrele, domnul Simone Dal Pozzo, alături de alți reprezentanți ai autorităților locale și ai fundației “Sfântul Nicolae Grecul”.

La final, toți cei prezenți s-au închinat la racla cu moaștele Sfântului Nicolae Grecul.

Misiunea Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei se răsfrânge în dorul după Dumnezeu al credincioșilor ei, plecați departe de locurile natale. Iar Dumnezeu binecuvintează această lucrare misionară cu roade vrednice ale comunităților, așa cum este cazul celor din Protopopiatul Abruzzo-Molise, care au reușit, din mila Domnului, să zidească, la Pescara, prima biserică construită în Abruzzo. De altfel, Protopopiatul Abruzzo-Molise, prin purtarea de grijă a Preacucernicului Părinte Protopop Alin Iarca, a fost cel care s-a implicat foarte mult în organizarea acestui eveniment liturgic.

Pelerinii care au participat la acest eveniment, mulți dintre ei veniți de la Roma și din regiunea Abruzzo, au avut și bucuria să viziteze localitatea Guardiagrele, unul dintre cele mai frumoase sătuce medievale din cuprinsul Italiei.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3631863