"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Cea de-a XI-a ediție a Congresului Nepsis Italia

Cu ajutorul Domnului, cu binecuvântarea și în prezența Preasfințitului Părinte Episcop -Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în perioada 7-8 decembrie 2019, la Lodi (Milano), a avut loc cea de-a XI-a ediție a Congresului Nepsis Italia, care a adunat aproximativ 400 de tineri reprezentanți ai Frăției Tinerilor Ortodocși Români din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei.

Evenimentul, dedicat tinerilor ortodocși români din toată Italia, a debutat în prima zi, sâmbătă, 7 decembrie 2019, prin săvârșirea Dumnezeieștii Liturghii de către Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, în biserica parohiei „Sfinții Trei Ierarhi” din Lodi.

Programul Congresului a continuat la cinematograful Fanfulla din Lodi și a fost deschis în chip solemn cu slujba de Te Deum oficiată de Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, alături de un sobor de preoți. Un moment artistic de „bun venit” a fost oferit de către parohia gazdă din Lodi.

După rugăciunea de mulțumire adusă Bunului Dumnezeu, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a deschis în mod oficial Congresul, amintind câteva repere din bogata activitate a frăției Nepsis a tinerilor ortodocși din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei în cei 11 ani de existență. De asemenea, Preasfinția sa a avut o convorbire duhovnicească cu tinerii prezenți.

După o agapă frățească, Congresul Nepsis Italia din acest an a reluat un concurs deosebit, cu specific culinar, în care tineri talentați și-au exersat talentul în bucătărie, cu nădejdea de a deveni „chef” MasterCake Nepsis.

După vizionarea filmului cu activitățile Nepsis Italia din anul 2019, a urmat un recital de colinde susținut de grupul coral „Sfântul Potițiu” al tinerilor Nepsis Roma, premierea Master Cake Nepsis și un concert extraordinar al maestrului Ioan Bocșa, dimpreună cu ansamblul popular „Icoane”.

Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a încheiat în mod festiv cea de-a XI-a ediție a Congresului Nepsis Italia, printr-un cuvânt de mulțumire adresat atât tuturor tinerilor prezenți, cât și celor care s-au ostenit cu buna organizare a evenimentului, voluntarilor implicați și, în mod particular, Departamentului pentru Tineret al Episcopiei, care lucrează cu timp și fără timp, prin toată echipa implicată în numeroasele activități cu tinerii.

În a doua zi a Congresului, duminică, 8 decembrie 2019, tinerii vor participa la Dumnezeiasca Liturghie în biserica parohiei „Sfinții Trei Ierarhi” din Lodi, unde vor asculta un cuvânt de învățătură din partea Preacucernicului Părinte Constantin Necula. În încheierea programului, tinerii vor efectua o vizită ghidată a orașului Milano.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

Te voi lăuda, Doamne, că sunt o făptură așa de minunată.

 

foto:Alberto Tudor

 

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3053085