"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Concertele Coralei Sfântul Roman Melodula Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în anul 2019

În anul 2019, Corala Sfântul Roman Melodul a susținut o serie de 12 concerte de cântări polifonice, din repertoriul tradițional ortodox și românesc, precum și de colinde, la Roma și în localitățile limitrofe:

  • La praznicul Sfântului Apostol Andrei și pentru a sărbători Ziua Națională a României, la Bazilica “Sfânta Cecilia” din Roma, Episcopia noastră a organizat a V – a ediție a Concertului de Colinde dedicat preoților și credincioșilor din Roma, la care au participat Ambasadorii României și Vaticanului, alături de numeroși alți invitați. În prezența a peste 300 de persoane, au concertat corurile Episcopiei: Grupul psaltic Sfântul Dionisie Exiguul, Grupul coral al tinerilor NEPSIS Sfântul Potițiu, Grupul coral feminin Sfânta Cecilia, Corala Sfântul Roman Melodul, alături de Corala Institutului Greco – Catolic Pio Romeno din Roma și Corala feminină Arpeggio.
  • În cadrul Festivalului Roots Fest, organizat de Asociația ARPRO, sub patronajul Ambasadelor României in Italia și la Vatican și a Academiei de România în Roma, la care au participat mai multe coruri românești, italiene și străine, Corala a susținut 2 concerte: în data de 1 noiembrie, la sediul Academiei a interpretat câteva piese corale populare românești iar în data de 2 noiembrie, la Bazilica “San Vitale” din Roma, a interpretat mai multe cântări polifonice ortodoxe. Cei prezenți au răsplătit prestația Coralei cu aplauze repetate iar Președintele juriului de onoare al festivalului, Maestrul Voicu Enăchescu, a apreciat în mod deosebit calitatea interpretării pieselor prezentate.
  • Corala a mai participat la Concertul de cântece de Crăciun Il Dialogo, nei profumi di Natale, organizat pe data de 14 decembrie, în Bazilica “Sant’Andrea delle Fratte” din Roma, împreună cu Corul Spitalului “Gemelli” și al Universității Catolice “del Sacro Cuore” din Roma. Colindele noastre românești, interpretate de Corală, au avut un succes deosebit în fața publicului prezent.
  • În data de 20 decembrie, la Centrul Ecumenic din Lavinio, alături de Corala “Laurentiana” din Ardea și Corul “Il Madrigaletto” al Conservatorului din Latina, Corala Episcopiei Italiei a participat la un Concert de muzică corală sacră și de colinde, de o calitate elevată, interpretarea acesteia fiind apreciată în mod deosebit, atât de publicul prezent cât, mai ales, de dirijorii și membrii corurilor amintite.
  • Pentru a duce bucuria Nașterii Domnului și emoția ascultării minunatelor noastre colinde, în rândul credincioșilor noștri din Roma și împrejurimi, Corala a susținut concerte (cu o durată de peste o oră) în următoarele Parohii: Ardea (22 noiembrie), Guidonia (1 decembrie), Roma – Borghesiana (7 decembrie), Fiumicino (8 decembrie), Tivoli (15 decembrie) și Rignano Flaminio (26 decembrie).
  • Corala a mai participat, în data de 22 decembrie, la Villa Fornarola din Pavona, la o seară de binefacere “Din suflet pentru suflet”, cu scopul de a-l ajutat pe copilul bolnav Valentin (spitalizat la “Gemelli”), unde alături de mai mulți interpreți a susținut un mic concert iar, la final, a contribuit cu o sumă de bani la fondul de ajutorare organizat de inițiatorii acestui eveniment.

Corala Sfântul Roman Melodul, în momentul actual, este formată din 21 de membri, fiind dirijată de: Pr. Gavril Popa, Pr. Andrei Petru Aslan și Vasilică Amuza.

 

Roma, 2 ianuarie 2020

P. Gavril Popa

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3000012