"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

„Adevărata tăiere împrejur este cea a inimii”| Prima zi a anului prăznuită prin rugăciune de către PS Atanasie de Bogdania

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Anul Nou, care tocmai ce a început, a fost prăznuit de către Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania prin rugăciune, săvârșind Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare în chiar ziua pomenirii Sfântului Ierarh, 1 ianuarie.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie le-a dăruit un cuvânt celor prezenți despre Praznicul zilei, prin care a explicat că tăierea împrejur în lumea iudaică era și ziua în care se punea numele pruncului. „Pentru noi, cei de astăzi, o mare însemnătate o are numele Domnului, Iisus, care nu înseamnă altceva decât <<Cel care mântuiește>>, El fiind Cel care ne oferă o mult mai profundă perspectivă asupra vieții, dă curaj celor descurajați, nădejde celor deznădăjduiți, bucurie celor întristați, sănătate celor bolnavi, orbilor vedere, surzilor auzire și tuturor, toate”.

Preasfințitul Părinte Atanasie a adresat credincioșilor și un cuvânt de binecuvântare la nou început de an, îndemnându-i să-și înconjoare viața de cunoașterea lui Hristos, de lumina pe care o aduce în lume și de toată pacea ce izvorăște din iubirea Sa.

La final, au fost rostite și câteva rugăciuni de mulțumire pentru anul ce a trecut și de binecuvântare a cununii anului ce tocmai a început.

Binecuvintează, Doamne, cununa anului bunătății Tale!

Ajută-mă să lucrez la mântuirea mea și călăuzește-mi pașii spre toată lucrarea cea bună!

 

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3088602