"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

„Domnul a pogorât Raiul acolo unde este omul”| Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Sediul Episcopiei de la Roma

Cu ajutorul Domnului, în Duminica de după Nașterea Domnului, când Biserica îi prăznuiește pe Sfântul Iosif, logodnicul Fecioarei Maria, pe Sfântul Proroc David și pe Iacov, ruda Domnului, 29 decembrie 2019, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” de la Centrul Eparhial de la Roma.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a vorbit despre ascultarea și urmarea lui Dumnezeu: „Toată viața noastră ar trebui să se desfășoare în jurul îndemnului: Cu noi este Dumnezeu! Dar și mai important, așa cum și renumitul teolog francez Olivier Clement spunea, este să răspundem la întrebarea care se naște din acest îndemn: Noi suntem oare cu Dumnezeu? Toată viața noastră, însă, este izvorâtă din Izvorul Vieții, Care S-a întrupat pentru mântuirea noastră, a devenit om ca și noi, născut într-un neam ca să ne arate că am devenit, prin extensie, rude și suntem neam cu Hristos. Iar prin împărtășirea de Trupul și de Sângele Său, devenim toți rude de sânge, frați de sânge. De aceea, în biserică, există „părintele”, iar noi toți ceilalți suntem frați și surori întru Domnul”.

Cu acest prilej, în ajun de An Nou, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a adresat celor prezenți un cuvânt de binecuvântare pentru noul an care ne stă înainte, îndemnând ca, întâi de toate, să ne facem planuri în ceea ce privește creșterea noastră duhovnicească și apropierea de Domnul.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3000014