"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Trei ierarhi împreună cu clerici și credincioși din Mitropolia Europei Occidentale şi Meridionale l-au condus pe ultimul drum pe părintele Lucian Roșu

 

 

După o lungă și grea suferință, părintele Lucian Roșu a trecut la cele veșnice joi, 2 ianuarie 2020, la vârsta de 51 de ani.

 

Slujba de înmormântare a fost săvârșită duminică, 5 ianuarie a.c., de către Înaltpreasfințitul Părinte Iosif, Mitropolit al Europei Occidentale şi Meridionale împreună cu Preasfințitul Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și cu Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

 

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfințitul Iosif le-a vorbit celor prezenți despre moștenirea pe care părintele a lăsat-o celor care l-au cunoscut. "Preoților, să vă interesați cum a trăit părintele și ce a făcut. Căutați să vă inspirați din lucrarea sa, atât de bogată. Apoi, dumneavoastră credincioșii, sunt sigur că ați primit la spovedanie multe sfaturi de la părintele. Amintiți-vă de ele ca de niște gânduri dragi și încercați să le trăiți. Doar așa cinstim memoria înaintașilor și dobândim folos spre a noastră mântuire".

 

În continuare, Preasfințitul Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, l-a caracterizat pe Părintele Lucian ca fiind un exemplu de suferință asumată și de misiune jertfelnică: "Fericit ești sufletele, deoarece astăzi mergi la odihnă. În Biserica Ortodoxă slujba înmormântării se face la trei zile de la trecerea la cele veșnice, deoarece a treia zi Mântuitorul a înviat. Astfel, fiecare dintre noi are un Paști. Astăzi este Paștile părintelui Lucian. Ca cel care a fost un slujitor cu multă râvnă și care s-a ostenit, cum puțini o fac în vremurile pe care le trăim, astăzi părintele își primește răsplata. Să ne uităm la noi înșine și să căutăm să-i urmăm întru osteneli. Iar când ni se pare greu să ne amintim că părintele pe lângă greutățile inerente preoției și familiei a mai avut una, în plus: boala. Pe care, cu ajutorul Maicii Domnului, a asumat-o și a trăit-o că pe un dar de la Dumnezeu. Deoarece toate ne sunt spre a noastră mântuire".

 

Pr. Lucian Roșu a fost înmormântat în Cimitirul Ortodox Român din Torino (via Agostino Bertani, nr. 80), primul și unicul cimitir ortodox român din Italia, rod al lucrării pastoral-misionare a părintelui Lucian.

 

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3000014