"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

PS Atanasie de Bogdania a sfințit apele mării la Torvaianica, în ziua Praznicului Bobotezei

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a continuat o frumoasă tradiție, ce a avut loc pe malul mării, în localitatea Torvaianica-Pomezia, pentru a cincea oară consecutiv, Sfințire cea Mare a apei, săvârșită de către Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, împreună cu un sobor de preoți și diaconi de la parohiile din zonă.

Cu prilejul acestui deosebit eveniment liturgic, o mulțime de credincioși s-a adunat pentru a participa, dând slavă Bunului Dumnezeu pentru această rânduială a Sfințirii celei Mari a apei și a binecuvântării apelor mării, prin care se împlinește un străvechi obicei.

Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania le-a transmis celor prezenți binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, urându-le un an nou cu pace, cu bucurie, cu liniște sufletească și cu alese împliniri duhovnicești. De asemenea, Preasfinția Sa a mulțumit comunității parohiale „Sfântul Mare Mucenic Sebastian” din Pomezia, în frunte cu părintele paroh Ignazio Blasi, pentru pregătirea tuturor celor necesare acestei slujiri.

La final, după obicei, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a aruncat în mare o cruce frumos împodobită, prin care au fost binecuvântate apele mării.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3000012